Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2017, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.159.2017.3.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.159.2017.3.BK

W zakresie sposobu i momentu ustalenia przez komandytariuszy spółki komandytowej, będących osobami fizycznymi, wysokości przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji udzielenia kontrahentom bonifikat

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z 3 sierpnia 2017 r. (data wpływu 10 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym 3 października 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu i momentu ustalenia przez komandytariuszy spółki komandytowej, będących osobami fizycznymi, wysokości przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji udzielenia kontrahentom bonifikat jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu i momentu ustalenia przez komandytariuszy spółki komandytowej, będących osobami fizycznymi, wysokości przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji udzielenia kontrahentom bonifikat. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 25 września 2017 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.178.2017.1.BJ, 0111-KDIB1-1.4011.159.2017.2.BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 3 października 2017 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: E. Sp. z o.o.,
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania: Panią E.S., Pana S.S..

przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Komplementariusz) jest jedynym komplementariuszem w spółce komandytowej (dalej: Spółka). Komandytariuszami w Spółce są wyłącznic dwie osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, występujący jako Zainteresowani w niniejszym wniosku (dalej: Komandytariusze). Komplementariusz oraz Komandytariusze dalej zwani będą także Wspólnicy. Zarówno Komplementariusz jak i Komandytariusze podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa odpowiednio w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 3 ust. 1 ustawy o PIT i podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich osiągania (położenia źródeł przychodów) na terenie Rzeczypospolitej Polski. Każdy ze Wspólników wniósł w przeszłości do Spółki określony wkład o charakterze majątkowym oraz uczestniczy w podziale zysku lub straty Spółki według określonego udziału, którego wysokość ustalona została w umowie Spółki. Z tytułu bycia Wspólnikami spółki komandytowej, zarówno Komplementariusz jak i Komandytariusze osiągają i będą osiągali przychody, koszty, dochody i straty. W opinii Zainteresowanych, dla celów podatkowych, są one traktowane jako uzyskane w ramach działalności gospodarczej. Dla celów prawidłowego comiesięcznego ustalenia zaliczki na podatek dochodowy przez każdego Wspólnika odrębnie, zamykając każdy miesiąc rozliczeniowy, Spółka przekazuje i przekazywać będzie każdemu Wspólnikowi, rozliczenie podatkowe za okres od stycznia danego roku do miesiąca, za który obliczana jest zaliczka w podatku dochodowym (w systemie narastającym). Przychody i koszty bowiem dla celów podatkowych każdego Wspólnika ustala się proporcjonalnie w stosunku do posiadanych praw do zysków w Spółce. Informacja taka zawiera i zawierać będzie następujące dane: podatkowe przychody, koszty, dochód/strata spółki oraz przychód, koszty, dochód/strata wspólnika w takim udziale %, jaki przypada na Wspólnika w danym okresie, obliczanym proporcjonalnie do wartości umówionego wkładu. Jako podatnik podatku dochodowego, każdy ze Wspólników, sam oblicza i będzie obliczał należną zaliczkę za okres zgodnie z przepisami ustawy o CIT w przypadku Komplementariusza oraz zgodnie z przepisami ustawy o PIT w przypadku Komandytariuszy. Spółka komandytowa nie pełni roli płatnika podatku dochodowego CIT, ani PIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00