Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2017, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.287.2017.1.MŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.287.2017.1.MŁ

Opodatkowanie usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów placówek oświatowych (szkół i przedszkoli), za które płatności dokonuje MOPS.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2017 r. (data wpływu 18 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów placówek oświatowych (szkół i przedszkoli), za które płatności dokonuje MOPS jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów placówek oświatowych (szkół i przedszkoli), za które płatności dokonuje MOPS.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Miasto (dalej: Gmina, Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Z dniem 1 stycznia 2017 r. Gmina dokonała centralizacji rozliczeń
w zakresie VAT.

Na terenie Gminy funkcjonują jednostki budżetowe zajmujące się działalnością oświatową (szkoły i przedszkola dalej: Placówki oświatowe). Placówki oświatowe realizują zadania własne Gminy w zakresie edukacji publicznej w myśl art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 446). Zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki jest zadaniem oświatowym Gminy, zgodnie z art. 5a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 2156, ze zm.).

W celu realizacji zadań opiekuńczych i wspomagania właściwego rozwoju uczniów szkół oraz dzieci uczęszczających do przedszkoli (dalej określanych łącznie jako: uczniowie), placówki oświatowe świadczą usługi sprzedaży posiłków (dalej: usługi stołówkowe) w stołówkach. Stołówki te są prowadzone na zasadach określonych w art. 67a ust. 1 i 2 ustawy o systemie oświaty. Korzystanie z posiłków w stołówce jest odpłatne. Z posiłku w stołówce szkolnej mogą korzystać uczniowie oraz pracownicy (nauczyciele) szkoły. Zasadniczym celem stołówek nie jest świadczenie usług gastronomicznych, ale zapewnienie prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, a w szczególności wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Usługi wyżywienia są związane z wykonywaniem zadań opiekuńczych przez placówki. Sprzedaż posiłków nie ma również charakteru komercyjnego, tj. nie ma na celu osiągnięcia dochodu. Opłata wnoszona za korzystanie przez ucznia z posiłku równa jest wysokości kosztów surowca zużytego do przygotowania tego posiłku. Wysokość opłat ustala dyrektor danej szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym. Zgodnie z art. 67a ust. 4 ustawy o systemie oświaty do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej, o której mowa w ust. 3, nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki. Szkoły dokonują sprzedaży posiłków dla dzieci na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej z każdym z rodziców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00