Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2017, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.437.2017.1.DM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.437.2017.1.DM

1) Czy nieodpłatne użyczenie rzeczy (sprzętu medycznego) należy potraktować jako podlegające opodatkowaniu, jeżeli użyczającemu przy nabyciu użyczanych rzeczy przysługuje prawo odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach zakupu, gdzie użyczający nieodpłatnie ten sprzęt jest jednocześnie dzierżawcą i pobiera z tego tytułu comiesięczny czynsz? 2) W jakim momencie należy rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu użyczenia rzeczy i co stanowi o jego wysokości?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2017 r. (data wpływu 11 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego użyczenia sprzętu medycznego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego użyczenia sprzętu medycznego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wykonuje zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. Zdecydowana większość z tych zadań realizowana jest przez Gminę w ramach reżimu publicznoprawnego. Wybrane czynności z zakresu zawieranych umów cywilnoprawnych podlegają regulacjom przepisów VAT. Są to czynności zarówno opodatkowane (najmy, dzierżawy mienia), jak i zwolnione (dzierżawy gruntów na cele rolnicze oraz najmy lokali o charakterze mieszkalnym). Czynności te Gmina wykazuje w rejestrach sprzedaży i deklaracjach podatkowych. Jedną z czynności o charakterze cywilnoprawnym jest dzierżawa budynku Ośrodka Zdrowia w wraz z wyposażeniem znajdującym się w budynku. Czynność dzierżawy ma charakter odpłatny. Nieruchomość zabudowana Ośrodkiem Zdrowia została nabyta przez Gminę na podstawie umowy darowizny pomiędzy Powiatem a Gminą w 2000 r. Rada Gminy natomiast w 2005 r. wyraziła zgodę na wydzierżawienie na okres 15 lat nieruchomości zabudowanej oznaczonej geodezyjnie nr i . Umowa dzierżawy została zawarta w dniu 4 lipca 2005 r. i obejmuje wymienione działki wraz z budynkiem i wyposażeniem. Umowa dzierżawy została zawarta z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w za odpłatnością. Umowa dzierżawy ściśle określa na jakie cele ta nieruchomość może być wykorzystywana (podstawowa opieka zdrowotna, promocja zdrowia, stomatologia oraz usługi farmakologiczne (podnajem na cele apteczne). Jedynym warunkiem do spełnienia z tytułu podnajmu jednego pomieszczenia (podnajmuje dzierżawca) na cele apteczne jest, że uzyskane środki z tego tytułu muszą być przeznaczone na działania profilaktyczne lub zakup sprzętu medycznego. Gmina również w trakcie trwania umowy doposażyła Ośrodek Zdrowia zakupionym sprzętem medycznym. W trakcie trwania umowy dzierżawy Gmina poniosła w 2016 r. i w 2017 r. (są w trakcie) nakłady inwestycyjne na budynku. Możliwość odliczenia podatku VAT na realizowanych przedsięwzięciach została poparta wydanymi interpretacjami znak ... Realizując powyższe inwestycje Gmina odlicza na bieżąco podatek VAT, gdyż pozostaje to w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą (umowa dzierżawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00