Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2017, sygn. 0461-ITPB2.4511.132.2017.1.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0461-ITPB2.4511.132.2017.1.RS

Czy Wnioskodawca zobowiązany jest do rozliczania dochodów uzyskanych z pracy na statku eksploatowanym w transporcie międzynarodowym przez norweskie przedsiębiorstwo tzw. metodą zaliczenia proporcjonalnego?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2016 r. (data wpływu 16 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania metody proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych osiągania dochodów z pracy najemnej na pokładzie statku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w roku podatkowym 2016 był marynarzem floty handlowej. W roku 2016 był zatrudniony przez firmę mającą siedzibę w Norwegii na statku, którego właścicielem było przedsiębiorstwo z siedzibą na Wyspach Marshalla. Właściciel statku mający siedzibę oraz faktyczny zarząd na Wyspach Marshalla nie wynajmował norweskiemu przedsiębiorstwu statku z załogą. Wynajmował norweskiemu przedsiębiorstwu wyłącznie statek, a zatem jego zyski nie były zyskami z żeglugi międzynarodowej a wyłącznie z cywilnoprawnego stosunku najmu (leasingu). Przedsiębiorstwo, które zarządzało statkiem we własnym imieniu i na własną rzecz ma siedzibę na terytorium Królestwa Norwegii, zajmując się pełnym zarządem operacyjnym, technicznym, crewingowym oraz posiadając wszelkie dokumenty dotyczące bezpieczeństwa żeglugi dla danej jednostki. Ponadto wynagrodzenie Wnioskodawca uzyskiwał od norweskiego przedsiębiorstwa. W Norwegii od wynagrodzenia Wnioskodawcy nie był odprowadzany podatek, z uwagi na zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez marynarzy na ww. warunkach. Wnioskodawca na ww. statku był zatrudniony na stałe i nie pracował na terenie Polski, a poza krajem spędził ponad 183 dni w roku. Statek był eksploatowany w transporcie międzynarodowym, zawijając między innymi do portów w Portugalii oraz Brazylii, a jednostka podnosi banderę Wysp Bahama, nie będąc zarejestrowana w N.I.S. Centrum interesów życiowych Wnioskodawcy znajdowało się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z czym zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posiadał polską rezydencję podatkową. Dochód osiągnięty w roku 2016 Wnioskodawca zamierza wykazać w zeznaniu podatkowym w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2017 roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00