Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2017, sygn. 1462-IPPB1.4511.1203.2016.2.KS1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 1462-IPPB1.4511.1203.2016.2.KS1

w zakresie określenia źródła przychodów z tytułu obrotu papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi oraz realizacji praw z nich wynikających

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2016 r. (data wpływu 20 grudnia 2016 r.) uzupełnionego pismem z dnia 3 marca 2017 r. (data wpływu 8 marca 2017 r.) na wezwanie Nr 1462-IPPB1.4511.1203.2016.1.KS1 z dnia 15 lutego 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z tytułu obrotu papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi oraz realizacji praw z nich wynikających - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z tytułu obrotu papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi oraz realizacji praw z nich wynikających.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która nigdy nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej (brak zarejestrowanej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - CEIDG). W chwili obecnej, Wnioskodawca lokuje swoje prywatne oszczędności w lokatach bankowych w walutach polskich i obcych (na rachunkach bankowych w tym oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz lokatach bankowych) oraz w papiery wartościowe i pochodne instrumenty finansowe (dalej łącznie: Instrumenty Finansowe) poprzez rachunki (rachunki instrumentów finansowych i rachunki pieniężne związane z tymi pierwszymi) w polskich i zagranicznych instytucjach finansowych (domy maklerskie lub banki - dalej łącznie: Instytucje Finansowe).

Wnioskodawca w związku ze zmieniającym się charakterem rynków finansowych m.in. rosnącą ich zmiennością, rozważa możliwość zwielokrotnienia skali swojej aktywności oszczędnościowo-inwestycyjnej w Instrumenty Finansowe poprzez zwiększenie liczby i częstotliwości dokonywanych zakupów/sprzedaży na zagranicznych rynkach Instrumentów Finansowych (możliwe jest dokonywanie wielu różnych transakcji dotyczących Instrumentów Finansowych jednego dnia na jednym lub kilku rachunkach). Wnioskodawca przewiduje także - z uwagi m.in. na różnice czasu pomiędzy Polską a krajami, gdzie funkcjonują zagraniczne rynki Instrumentów Finansowych, możliwości korzystania z pomocy osoby fizycznej (dalej: Pełnomocnik), która na podstawie udzielonego standardowego pełnomocnictwa do danego rachunku (zgodnie ze standardowymi warunkami przewidzianymi przez Instytucje Finansowe), za wynagrodzeniem będzie upoważniona do kupowania-sprzedawania Instrumentów Finansowych w imieniu Wnioskodawcy jako jego pełnomocnik) i na jego rachunek. Do zadań Pełnomocnika będzie należeć składanie zleceń na rachunkach Wnioskodawcy w Instytucjach Finansowych dotyczących zawierania transakcji na Instrumentach Finansowych w oparciu o otrzymywane od Wnioskodawcy instrukcje transakcyjne. Niezależnie od ewentualnego powołania Pełnomocnika, Wnioskodawca rozważa również możliwość umocowania banku na podstawie udzielonego standardowego pełnomocnictwa do danego rachunku (zgodnie ze standardowymi warunkami przewidzianymi przez Instytucje Finansowe), za wynagrodzeniem (dalej: Pełnomocnik-Bank) do zawierania umów kupna-sprzedaży Instrumentów Finansowych w imieniu Wnioskodawcy (jako jego pełnomocnik) i na jego rachunek wedle swobodnego uznania banku i/lub po uzgodnieniu z Wnioskodawcą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00