Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2016, sygn. IPPB1/4511-433/16-3/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-433/16-3/MT

Czy otrzymanie środków pieniężnych, jak i innych składników majątku spółki jawnej przez Wnioskodawcę w ramach rozwiązania spółki jawnej bez przeprowadzenia likwidacji bądź w ramach likwidacji spółki jawnej nie będzie skutkowało uzyskaniem przez Wnioskodawcę przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2016 r. (data wpływu 27 kwietnia 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w wyniku likwidacji/rozwiązania spółki jawnej środków pieniężnych oraz składników majątku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w wyniku likwidacji/rozwiązania spółki jawnej środków pieniężnych oraz składników majątku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT. Wnioskodawca zamierza zostać wspólnikiem spółki jawnej, powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przyszłości wspólnicy spółki jawnej, mogą podjąć decyzję o zakończeniu jej działalności poprzez:

  • likwidację, lub
  • rozwiązanie spółki jawnej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

Na chwilę likwidacji bądź rozwiązania spółki jawnej bez przeprowadzenia likwidacji w skład majątku spółki jawnej będą wchodziły bądź wyłącznie środki pieniężne bądź środki pieniężne oraz wierzytelności w stosunku do osób trzecich (innych niż wspólnicy spółki jawnej) bądź wyłącznie wierzytelności w stosunku do osób trzecich (innych niż wspólnicy spółki jawnej). Wierzytelności powstaną po przekształceniu sp. z o.o. w spółkę jawną, tj. zostaną udzielone przez spółkę jawną, po jej przekształceniu ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wierzytelnościami tymi będą bądź pożyczka bądź wierzytelność wynikająca ze zobowiązania strony trzeciej do wykupu weksla własnego. Wystawiony przez osobę trzecią inną niż wspólnik spółki jawnej weksel będzie miał charakter abstrakcyjny i nie będzie zabezpieczał żadnych wierzytelności. Z wekslem nie będą związane odsetki. Jednakże wystawiony przez osobę trzecią weksel zostanie objęty przez spółkę jawną z pewnym dyskontem, tj. poniżej sumy wekslowej, na którą opiewa weksel. Innymi słowy weksel zostanie objęty przez spółkę jawną za zapłatą kwoty pieniężnej innej niż suma wekslowa. Z chwilą wykupu weksla osoba trzecia zobowiązana będzie do zapłaty całej sumy wekslowej, po uprzednim przedstawieniu weksla do wykupu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00