Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2016, sygn. IPPP3/4513-108/15-3/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4513-108/15-3/SM

wysyłanie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej; stosowanie zabezpieczenia

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2015 r. (data wpływu 22 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych przez zarejestrowanego wysyłającego i wykorzystania zabezpieczenia akcyzowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych przez zarejestrowanego wysyłającego i wykorzystania zabezpieczenia akcyzowego.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 stycznia 2016 r. w dniu 21 stycznia 2016 r. (data wpływu 25 stycznia 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka M. zajmuje się importem wina z Gruzji. Towar jest obejmowany procedurą składu celnego (art. 98 WKC), a następnie zgłaszany partiami do procedury dopuszczenia do obrotu (art. 79 WKC). Podczas składowania towaru w składzie celnym należności celno-podatkowe: cło, VAT i podatek akcyzowy są zawieszone. Zgłoszenie do procedury dopuszczenia do obrotu nakłada na firmę obowiązek odprowadzenia należnych podatków.

W wyniku działań handlowych Spółka pozyskała nowego klienta mającego swoją siedzibę i prowadzącego działalność w Unii Europejskiej. Nowy kontrahent w swoim kraju posiada Zezwolenie na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca i chciałby kupować a następnie przemieszczać towary akcyzowe z zawieszoną akcyzą. Spółka M. uzyskała Zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia procedury poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W ramach praw przysługujących z tytułu Zezwolenia Spółka chciałaby przywożony z Gruzji towar obejmować procedurą składu celnego (jak dotychczas), a następnie zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. b Dyrektywy Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. przemieszczać do innego kraju Unii Europejskiej. Przemieszczenie następowałoby z zawieszoną akcyzą w systemie EMCS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00