Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2016, sygn. ILPB2/4510-1-49/16-3/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4510-1-49/16-3/ŁM

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kwalifikacji oraz okresu amortyzacji kosztów fazy A zakończonych wynikiem pozytywnym oraz kwalifikacji kosztów fazy B oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2016 r. (data wpływu 1 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  1. kwalifikacji oraz okresu amortyzacji kosztów fazy A zakończonych wynikiem pozytywnym (pyt. nr 1):
    • w części dotyczącej kosztów amortyzacji sprzętu zakupionego dla potrzeb realizacji projektu &− jest nieprawidłowe
    • w pozostałej części &− jest prawidłowe,
  2. kwalifikacji kosztów fazy B oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (pyt. nr 2):
    • w części dotyczącej niezaliczenia tych wydatków do wartości niematerialnej i prawnej jest prawidłowe,
    • w części dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów pośrednich jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 19 października 2016 r. (data wpływu 21 października 2016 r.) &− o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • kwalifikacji oraz okresu amortyzacji kosztów fazy A zakończonych wynikiem pozytywnym (pyt. nr 1),
  • kwalifikacji kosztów fazy B oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (pyt. nr 2).

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

b) wyjaśnienie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego Spółka bowiem wskazuje, że do wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej można przyjąć koszty amortyzacji sprzętu zakupionego na potrzeby realizacji projektu. Natomiast w kolejnym akapicie Spółka podaje, że środki trwałe zakupione przez Spółkę w związku z realizacją projektu zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i są amortyzowane; wskazanie czy odpisy amortyzacyjne od ww. zakupionych środków trwałych zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.Tak odpisy zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie według art. 16 ust. 1 pkt 48 u.p.d.o.p. również nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m u.p.d.o.p., od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie, dlatego do prac rozwojowych nie zostaną zaliczone koszty zakupionych środków trwałych a także amortyzacji. Spółka jako wartość początkową tej wartości niematerialnej i prawnej przyjmie koszty: c) uzupełnienie własnego stanowiska w kontekście zadanego pytania przez wskazanie jakie dokładnie wydatki fazy A zostaną zaliczone do wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej.Zgodnie z zapisem art. 16g ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. W myśl ust. 4 tegoż artykułu, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych rzeczowych składników majątku wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowy, d) czy koszty prac rozwojowych zakończą się wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:Stosownie do art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania, koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli: zwane także wartościami niematerialnymi i prawnymi.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00