Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2016, sygn. ITPB2/4511-577/16/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-577/16/IB

Odszkodowanie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów i premia roczna a zwolnienie z opodatkowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2016 r. (data wpływu 20 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowiskach Prezesa Zarządu oraz Dyrektora Zarządzającego spółki prawa handlowego. Z umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej w dniu 3 września 1999 r. wynika, że strony uzgodniły półroczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Wynagrodzenie pracownika składało się z płacy zasadniczej oraz premii rocznej.

W dniu 19 sierpnia 2014 r. uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników rozwiązano z Wnioskodawcą umowę o pracę. Pracownik w chwili wypowiadania umowy znajdował się w okresie ochronnym, o którym mowa w art. 39 Kodeksu pracy, bowiem do osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego zostało Mu mniej niż 4 lata. W związku z tym, że pracownik w chwili rozwiązania umowy o pracę znajdował się w przewidzianym Kodeksem pracy okresie ochronnym i mógł domagać się przywrócenia do pracy i odszkodowania za czas pozostawania bez pracy Walne Zgromadzenie Wspólników rozwiązało umowę z Wnioskodawcą przyznając Mu jednocześnie odszkodowanie w wysokości dwunastokrotności wynagrodzenia zasadniczego oraz przewidzianej umową o pracę premii rocznej, jaką by uzyskał w przypadku świadczenia pracy. Wnioskodawca nie zaskarżył wypowiedzenia umowy do Sądu Pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00