Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2015, sygn. IBPBII/2/4511-312/15/MZM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/4511-312/15/MZM

Skutki podatkowe związane z odpłatnym zbyciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 5 marca 2015 r. (data otrzymania 10 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 16 grudnia 2013 r. Wnioskodawca nabył 95 udziałów w P. Spółka z o.o. za kwotę 4.750,00 zł. W dniu 27 maja 2014 r. Wnioskodawca dokonał zbycia udziałów ww. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wartość udziałów zbytych przez Wnioskodawcę równała się wysokości wydatków poniesionych na ich nabycie. Innymi słowy Wnioskodawca sprzedał udziały 6 miesięcy później po dacie nabycia za tę samą kwotę, za którą je nabył. Od wskazanych czynności został uiszczony podatek od czynności cywilnoprawnych, natomiast nie został uiszczony podatek dochodowy z tytułu sprzedaży udziałów. Zgodnie bowiem z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Podobnie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie, określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. W związku z powyższym przepisem zastosowanie znajdzie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wskazuje, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych podatek dochodowy wynosi 19%. Skoro jednak w art. 30b ust. 2 pkt 4 mowa jest o tym, że dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a kosztami uzyskania przychodu, to nie wystąpi podstawa opodatkowania. Będzie ona wynosiła zero, a w związku z tym podatek nie wystąpi.

Wnioskodawca wskazał, że stan faktyczny podany w rozpatrywanym wniosku jest zgodny z rzeczywistością, a wszystkie fakty podane przez niego należy uznać za udowodnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00