Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2015, sygn. IBPP4/443-495/14/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-495/14/PK

Sposób rozliczenia transakcji dostawy towarów na rzecz Nabywcy poprzez magazyn konsygnacyjny oraz powstania obowiązku podatkowego dla ww. transakcji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 października 2014 r. (data wpływu 20 października 2014 r.), o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie sposobu rozliczenia transakcji dostawy towarów na rzecz Nabywcy poprzez magazyn konsygnacyjny oraz powstania obowiązku podatkowego dla ww. transakcji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie sposobu rozliczenia transakcji dostawy towarów na rzecz Nabywcy poprzez magazyn konsygnacyjny oraz powstania obowiązku podatkowego dla ww. transakcji.

We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) na terytorium Polski, w tym również dla transakcji unijnych (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów). W ramach współpracy handlowej firma nawiązała współpracę z niemieckim podatnikiem podatku od wartości dodanej firmą X. W ramach tej współpracy dojdzie do zawarcia umowy z niemieckim podatnikiem X w ramach, której kontrahenci utworzą tzw. magazyn konsygnacyjny. Wnioskodawca powierzy prowadzenie powyższego magazynu zlokalizowanego na terytorium Niemiec innej niemieckiej firmie Y - nie będącej odbiorcą jej towarów, co regulować będzie stosowna umowa łącząca strony. Firma Y za wykonywane czynności prowadzenia magazynu, w skład których będzie wchodzić m. in. przechowywanie towarów, rozładunek towarów przetransportowanych z siedziby Wnioskodawcy, pobierać będzie od Wnioskodawcy opłatę w ustalonej przez strony wysokości. Do magazynu Wnioskodawca będzie przemieszczać wyprodukowane przez siebie towary. Zgodnie ze stosowanym schematem transakcji, towary będą pobierane z opisanego powyżej magazynu wyłącznie przez firmę X. W momencie wysyłki towarów z Polski na terytorium Niemiec jest wiadomym, że towary zostaną sprzedane z magazynu wyłącznie na rzecz kontrahenta X, który jest wyłącznym nabywcą towarów, po tym jak znajdą się one w magazynie w Niemczech. Pobierane towary będą służyć niemieckiej firmie X wyłącznie do celów produkcyjnych (nie będą przedmiotem handlu). Do momentu pobrania towarów z magazynu przez kontrahenta X, prawo do rozporządzania towarami jako właścicielowi przysługuje Wnioskodawcy i przechodzi na kontrahenta w momencie pobrania towarów z magazynu. Dostawa towarów z magazynu odbywać się będzie zawsze na terytorium Niemiec. Wnioskodawca nie jest podmiotem zarejestrowanym dla potrzeb podatku od wartości dodanej w Niemczech, tj. w kraju położenia magazynu. Przemieszczając towary do magazynu konsygnacyjnego w Niemczech Wnioskodawca nie wystawia faktury dokumentującej sprzedaż towaru. Kontrahent X odbiera towary handlowe na podstawie składanych zamówień, po czym Wnioskodawca otrzyma dokument potwierdzający odbiór towarów przez kontrahenta. Na tej podstawie Wnioskodawca wystawia fakturę VAT z zerową stawką VAT-u przyjmując, że dopiero w momencie wydania towarów handlowych z magazynu w Niemczech zostają spełnione warunki do uznania dostawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Natomiast kontrahent niemiecki X w tym momencie jako nabywca rozpozna powyższą transakcję jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00