Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2015, sygn. IPTPB3/4511-230/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/4511-230/15-2/MK

Koszty podatkowe opłaty wstępnej wynikającej z zawartej umowy leasingu operacyjnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2015 r. (data wpływu 19 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów podatkowych opłaty wstępnej wynikającej z zawartej umowy leasingu operacyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów podatkowych opłaty wstępnej wynikającej z zawartej umowy leasingu operacyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzi działalność z zakresu sprzedaży detalicznej komputerów, kas fiskalnych, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania pod nazwą Spółka X. Jest współwłaścicielem, posiada 85% udziałów w źródle przychodów i kosztów. Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wnioskodawca chce w przyszłości zawrzeć umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem będzie samochód dostawczy do 3,5 tony wykorzystywany w działalności gospodarczej. Umowa spełniać będzie warunki określone w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Okres na jaki zostanie zawarta umowa to minimum 36 miesięcy. Zgodnie z ogólnymi zasadami umowy leasingu operacyjnego warunkiem przekazania do użytkowania przedmiotu leasingu będzie wniesienie wynagrodzenia, tj. opłaty wstępnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00