Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2015, sygn. ILPP1/443-993/14-4/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-993/14-4/TK

Czy Wnioskodawca słusznie stosuje stawkę VAT zwolnioną wobec refakturowania opłat za wyżej opisane egzaminy kwalifikacyjne, stosując jednocześnie stawkę 23% VAT w przypadku wystawiania faktur za szkolenia polegające na przygotowaniu do egzaminów kwalifikacyjnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2014 r. (data wpływu 24 października 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 stycznia 2015 r. (data wpływu 23 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • stawki podatku właściwej dla usługi polegającej na przygotowaniu do egzaminu zawodowego jest prawidłowe;
  • zwolnienia od podatku odsprzedaży usługi jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług oraz zwolnienia od podatku odsprzedaży usług. W dniu 23 stycznia 2015 r. uzupełniono wniosek o opłatę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca, który jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność szkoleniową sklasyfikowaną wg PKD pod numerem 85.59.B pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane wykonuje m.in. usługi szkoleniowe w zakresie przygotowania do egzaminów kwalifikacyjnych na operatorów i konserwatorów urządzeń objętych nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), tj. dla wózków widłowych, suwnic, żurawi itp., wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz dla osób na stanowiskach dozoru i/lub eksploatacji urządzeń instalacji i sieci energetycznych (tzw. uprawnienia SEP). Usługi szkoleniowe w zakresie przygotowania do egzaminów kwalifikacyjnych nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach (wymienione wyżej rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. i rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, tzw. uprawnienia SEP), ponieważ Wnioskodawca samodzielnie dobiera treść i program szkoleń, harmonogram zajęć, stosując m.in. liczbę godzin szkoleniowych dostosowaną do wielkości grupy i potrzeb zleceniodawców. Ponadto Wnioskodawca nie korzysta z programów szkoleń zatwierdzonych przez UDT i SEP, ponieważ samodzielnie nie wydaje zaświadczeń kwalifikacyjnych (które to są wydawane przez UDT i SEP po złożeniu egzaminu przez uczestników szkoleń), a jedynie przygotowuje uczestników szkoleń do zdobycia ww. uprawnień. Za wykonywane usługi szkoleniowe (przygotowanie do egzaminów) Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie na podstawie faktury VAT obciążonej stawką 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00