Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2014, sygn. IBPBII/2/415-716/14/MZM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-716/14/MZM

konsekwencje podatkowe zbycia w drodze umowy dożywocia udziału w lokalu mieszkalnym i w działce odziedziczonych po małżonku Wnioskodawcy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 31 lipca 2014 r. (data otrzymania 5 sierpnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego oraz działki na podstawie umowy dożywocia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego oraz działki na podstawie umowy dożywocia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Po zmarłym 5 stycznia 2011 r. małżonku Wnioskodawca otrzymał postanowieniem z 5 grudnia 2011 r. spadek w postaci połowy mieszkania, w którym stale zamieszkuje oraz działkę rolną o powierzchni 0,45 ha. Obecnie Wnioskodawca chciałby przepisać to mieszkanie i działkę jednej z córek w zamian za opiekę. U notariusza Wnioskodawca został poinformowany, że umowa dożywocia, jaką zamierza podpisać, może nieść za sobą konieczność zapłaty podatku dochodowego z racji tego, że nie upłynęło jeszcze pięć lat od czasu kiedy Wnioskodawca otrzymał spadek. Wnioskodawca nadmienił, że w mieszkaniu tym jest zameldowany i po podpisaniu umowy dożywocia nadal będzie w nim zamieszkiwać. Umowę dożywocia Wnioskodawca chce zawrzeć z córką nieodpłatnie i jego zdaniem nie może być tu mowy o umowie kupna czy sprzedaży. Umowa jaką Wnioskodawca zamierza zawrzeć z córką nie zmienia istniejących warunków zamieszkania a jedynie zabezpiecza mu pomoc i opiekę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00