Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2014, sygn. IBPP2/443-388/14/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-388/14/BW

Udokumentowanie, opisanej we wniosku, sprzedaży samochodu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 kwietnia 2014r. (data wpływu 18 kwietnia 2014r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania, opisanej we wniosku, sprzedaży samochodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2014r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania, opisanej we wniosku, sprzedaży samochodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności nabywa i sprzedaje nowe i używane samochody osobowe na terytorium kraju. Niniejszy wniosek dotyczy transakcji, w której klient, w zamiarze nabycia od Wnioskodawcy samochodu, wpłacił zaliczkę. Z tego tytułu Wnioskodawca wystawił klientowi fakturę zaliczkową na otrzymaną kwotę. Okazuje się jednak później, iż transakcja ta nie dojdzie do skutku. Zamiast niej Wnioskodawca sprzedaje samochód podmiotowi trzeciemu (dalej: leasingodawca), który z kolei oddaje ten samochód klientowi w leasing. Zgodnie z ustaleniami stron, Wnioskodawca nie wypłaca klientowi otrzymanej uprzednio zaliczki, lecz dokonuje jej kompensaty z należnością od leasingodawcy z tytułu sprzedaży samochodu. Tym sposobem, z tytułu nabycia samochodu leasingodawca płaci Wnioskodawcy należność pomniejszoną o kwotę wpłaconej uprzednio przez klienta zaliczki, a klient płaci leasingodawcy z tytułu leasingu samochodu należności pomniejszone o kwotę tej zaliczki. W transakcji sprzedaży pomiędzy Wnioskodawcą i leasingodawcą dostawa towaru następuje przed dokonaniem kompensaty i przed wpłaceniem pozostałej części należności przez leasingodawcę. Klient i leasingodawca również są podatnikami podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00