Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2014, sygn. IBPBI/2/423-911/14/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-911/14/BG

Czy Wnioskodawca może koszty ponoszone w związku z realizacją etapu badań przemysłowych rozliczyć tak jak koszty prac rozwojowych (łącznie), tj. na podstawie art. 15 ust. 4a pkt 3, w związku z art. 16b ust. 2 pkt 3 i art. 16m ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 6 czerwca 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia prac badawczo rozwojowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia prac badawczo rozwojowych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka) jako producent kas fiskalnych jest obecny na polskim rynku od 1994 r., czyli od samego początku wprowadzenia przepisów nakładających obowiązek stosowania kas fiskalnych. Wnioskodawca złożył do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wniosek ten przeszedł pomyślnie weryfikację. W konsekwencji 21 maja 2014 r. została zawarta umowa o dofinansowanie projektu pomiędzy Wnioskodawcą a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Instytucją Pośredniczącą).

Zgodnie z treścią Wniosku i Umową przedmiotem projektu jest opracowanie przez Wnioskodawcę kasy rejestrującej w ramach Działania 1.4 Wsparcie projektów celowych (na realizację badań przemysłowych lub prac rozwojowych). Projekt ten obejmuje również modelową funkcjonalność noszącą cechy innowacyjności związaną z nowymi usługami i wartościami dostarczoną w formie prototypu, protokołów, programów i elementów współpracujących. Na wartość wypracowaną w Projekcie będzie się składać zdefiniowanie, zbadanie i opracowanie prototypów usług dla poszczególnych podmiotów zaangażowanych w proces sprzedaży począwszy od producenta towarów, sieci dystrybucji, zarządzających siecią sprzedaży i kierowników sklepów, aż po klienta indywidualnego dokonującego zakupu w sklepie. Osiągnięcie celu projektu będzie możliwe dzięki połączeniu posiadanej przez Wnioskodawcę specjalistycznej wiedzy, znajomości rynku fiskalnego i potrzeb klientów, współpracy z partnerem posiadającym znaczące osiągnięcia na polu inżynierii oprogramowania i architektury systemów informatycznych, zastosowaniu nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych oraz analizie trendów obserwowanych w branży sprzedaży detalicznej. Projekt został podzielony na etap badań przemysłowych obejmujący zadania 1 do 3 oraz etap prac rozwojowych obejmujący 3 kolejne zadania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00