Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2014, sygn. IBPP4/443-621/13/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-621/13/LG

Korekta faktury w przedmiocie opodatkowania usługi transportu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 3 grudnia 2013 r. (data wpływu 5 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie dokonania korekty faktury w przedmiocie opodatkowania usługi transportu za okres dotyczący zobowiązania podatkowego, które nie uległo przedawnieniu,
  • nieprawidłowe w zakresie dokonania korekty faktury w przedmiocie opodatkowania usługi transportu za okres dotyczący zobowiązania podatkowego, które uległo przedawnieniu.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty faktury w przedmiocie opodatkowania usługi transportu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X Sp. z o. o. z siedzibą w (dalej Wnioskodawca lub Spółka) jest Spółką należącą do Grupy X, oferującej usługi związane z automatyką, obejmujące swym zakresem m. in. doradztwo poprzez projektowanie, dostawy komponentów i oprogramowania, montaż elektryczny, uruchomienie oraz serwis pogwarancyjny. W ramach swojej działalności Grupa X zajmuje się m. in. produkcją i dostarczaniem szaf sterowniczych na indywidualne zamówienia klientów.

Niniejszy wniosek dotyczy prawidłowości traktowania transakcji dokonywanych przez Spółkę w latach 2008 - 2009 w świetle obowiązujących wówczas przepisów ustawy o VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczył wówczas usługi montażu szaf sterowniczych na rzecz kontrahenta z siedzibą w Niemczech - innej spółki z Grupy X (dalej: niemiecki kontrahent). Usługi te świadczone były na podstawie umowy stałej współpracy pomiędzy Spółką a niemieckim kontrahentem. Poszczególne zlecenia wykonywane były przez Wnioskodawcę na podstawie planów montażu udostępnianych za pomocą systemu komputerowego, do którego dostęp miały oba podmioty. Niemiecki kontrahent nie dokonywał w tym czasie żadnej sprzedaży (w szczególności sprzedaży maszyn sterowniczych) z terytorium Polski, jednak był zarejestrowany (z innych przyczyn) dla celów VAT w Polsce.

Materiały do montażu szaf sterowniczych były dostarczane na terytorium Polski z Niemiec, a następnie - po wykonaniu na nich usług przez Spółkę (i przed upływem 30 dni) - materiały te, już w postaci gotowych szaf sterowniczych, opuszczały terytorium Polski. Przemieszczenie materiałów do produkcji szaf sterowniczych z Niemiec do Polski jak i powrotne przemieszczenie tych materiałów (w postaci gotowych szaf) z Polski do Niemiec nie stanowiło transakcji wewnątrzwspólnotowych w świetle obowiązujących wówczas przepisów ustawy o VAT. Materiały te pozostawały przez cały czas własnością kontrahenta niemieckiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00