Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2013, sygn. IPPP3/443-1062/12-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1062/12-2/IG

Czy w opisanym stanie faktycznym sprzedaż działki niezabudowanej po okresie blisko 15 letniego posiadania będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako sprzedaż gruntu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 4.10.2012 r. (data wpływu 15.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działki niezabudowanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.10.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działki niezabudowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 28 czerwca 1996r. w kancelarii Notarialnej Wnioskodawca nabył na podstawie aktu notarialnego (1996) razem z żoną. na zasadzie współwłasności ustawowej jedną działkę zabudowaną nr kw 16.967 oraz drugą działkę niezabudowaną kw 16.069. Jedną z działek nabytych w powyższym akcie notarialnym (niezabudowaną kw 16.069) o powierzchni 99 arów i 35 metrów kwadratowych zamierza sprzedać wspólnie z żoną (współwłaścicielką). Wnioskodawca od 16-01-1991 r. prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa (obecnie jako podatnik VAT czynny).

Grunt który zamierza wspólnie z żoną zbyć nigdy nie był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę i żonę działalności gospodarczej i nie znajdował się w ewidencji środków trwałych. Działka ta została nabyta z prywatnych środków i w stosunku do niej nigdy nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowa działka zostanie sprzedana bez żadnych zabudowań oraz bez dzielenia jej na mniejsze części w stosunku do wielkości nabycia. Nabywając przedmiotowy grunt Wnioskodawca zamierzał wykorzystać go wspólnie z żoną do prowadzenia nowej wspólnej działalności gospodarczej i wnieść go do niej w formie aportu. Jednakże zmiany rynkowe spowodowały, iż zaniechał z żoną rejestracji nowej firmy i rozpoczęcia działalności gospodarczej z wykorzystaniem zakupionego gruntu. Nigdy nie traktował zakupu gruntu jako Inwestycji. Obecnie po szczegółowej analizie sytuacji rynkowej oraz możliwości finansowych stwierdził, iż grunt ten będzie dla nich zbędny w przyszłości. Sprzedaż tego gruntu jest jedyną ich sprzedażą gruntu i w przyszłości nie zamierzają dokonywać jakiejkolwiek dalszej sprzedaży prywatnych gruntów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00