Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2013, sygn. IBPP1/443-362/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-362/13/MS

 prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych i otrzymanych po śmierci spadkodawcy,
 korekta faktur VAT wystawionych na spadkodawcę a otrzymanych przez zawiązaniem spółki cywilnej przez spadkobierców

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2013r. (data wpływu 17 kwietnia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych i otrzymanych po śmierci spadkodawcy - jest prawidłowe,
  • korekty faktur VAT wystawionych na spadkodawcę a otrzymanych przez zawiązaniem spółki cywilnej przez spadkobierców - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2013r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek z dnia 15 kwietnia 2013r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych i otrzymanych po śmierci spadkodawcy,
  • korekty faktur VAT wystawionych na spadkodawcę a otrzymanych przez zawiązaniem spółki cywilnej przez spadkobierców.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

P.P. (ojciec wspólników Wnioskodawcy) prowadził jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą P. R. I. I. P. P. Był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, natomiast dochody z działalności gospodarczej rozliczał na zasadzie podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PdofU). Dochody były ewidencjonowane w księgach rachunkowych, o których mowa w ustawie o rachunkowości.

W toku prowadzenia działalności gospodarczej P. P. nabył szereg składników majątku, przeznaczonych do wykonywania działalności gospodarczej. Były to między innymi grunty, budynki, budowle, samochody, maszyny i urządzenia takie jak koparki, zagęszczarki, pompy, zgrzewarki, piły, wiertnice itd. Część składników majątku zostało uznanych za środki trwałe, jak także dokonywano od nich odpisów amortyzacyjnych na zasadach określonych w PdofU, jeżeli oczywiście istniały ku temu przesłanki ustawowe. Cześć środków trwałych została całkowicie zamortyzowana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00