Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2013, sygn. IBPP2/443-866/13/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-866/13/BW

w zakresie prawidłowości odmowy anulowania faktury skutecznie wprowadzonej do obiegu prawnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2013r. (data wpływu 18 września 2013r.) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości odmowy anulowania faktury skutecznie wprowadzonej do obiegu prawnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2013r. wpłynął ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości odmowy anulowania faktury skutecznie wprowadzonej do obiegu prawnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka) wyświadczył usługę konsultingową, którą potwierdził fakturą VAT. Fakturę wystawiono w sposób niewadliwy w terminach obowiązujących prawem tj. zgodnie z art. 19 ustęp 1, ustęp 4 Ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca odprowadził do właściwego Urzędu Skarbowego podatek VAT, ponieważ nie korzysta z możliwości kasowego rozliczania podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie otrzymał zapłaty za wystawioną fakturę w określonym w umowie terminie, a kontrahent zakwestionował jakość wykonanej usługi. Kontrahent Wnioskodawcy zwrócił oryginał otrzymanej faktury, wnosząc o jej anulację w związku z nie przyjęciem wyświadczonej usługi. Wnioskodawca odmówił anulowania faktury skutecznie wprowadzonej do obiegu gospodarczego. Wnioskodawca posiada dowody skutecznego doręczenia faktury kontrahentowi, a także posiada dowody wyświadczenia samej usługi m.in.: stałą obecność przedstawicieli Wnioskodawcy u kontrahenta, prowadzenie spotkań i szkoleń oraz złożone raporty doradcze z wykonania zleconych prac. Ponadto, faktura wystawiona została świadomie, na kontrahenta, z którym podpisano umowę i co więcej dokument ten potwierdza powstanie obowiązku podatkowego związanego z wyświadczeniem usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00