Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2013, sygn. IBPBI/2/423-1200/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1200/13/AK

Czy Spółka powinna wykazywać wartość obrotu Paliwami jako przychody i koszty dla celów rozliczeń w podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 3 września 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wykazywania obrotu paliwami w przychodach i kosztach podatkowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wykazywania obrotu paliwami w przychodach i kosztach podatkowych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Decyzją z dnia 28 listopada 2011 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał rejestracji umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej (dalej: "PGK", "Wnioskodawca"), zawartej aktem notarialnym Repertorium w dniu 26 września 2011 r. pomiędzy następującymi Spółkami należącymi do Grupy Kapitałowej (dalej: Grupa Kapitałowa):

  1. A,
  2. B,
  3. C.
  4. D,
  5. E,
  6. F,
  7. G,
  8. H,
  9. I,
  10. J,
  11. K.

Spółką dominującą w rozumieniu art. la ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: ustawa o pdop") i spółką reprezentującą PGK jest A (dalej: A lub Spółka). Rok podatkowy w PGK obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia.

Spółki wchodzące w skład Wnioskodawcy zajmują się w szczególności wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Działalność prowadzona jest na podstawie odpowiednich koncesji przyznanych poszczególnym podmiotom. Spółka zajmuje się m.in. handlem energią, węglem, biomasą oraz paliwami gazowymi w systemie sieciowym. Spółka posiada koncesję na obrót energią elektryczną z dnia 13 maja 2008 r. oraz na obrót paliwami gazowymi z dnia 27 kwietnia 2012 r.

W związku z realizacją procesu konsolidacji zakupów paliw w całej Grupie Kapitałowej, jednym z zadań Spółki jest zapewnienie ciągłości dostaw węgla oraz biomasy (dalej: Paliwa) na rzecz Spółek z Grupy Kapitałowej zajmujących się produkcją energii elektrycznej i cieplnej (dalej: Spółki wytwarzania). Na podstawie umów zawartych z dostawcami węgla i biomasy oraz Spółkami wytwarzania. Spółka dokonuje zakupów Paliw, które następnie odsprzedaje na rzecz Spółek wytwarzania. Fizyczny przepływ Paliw ma miejsce bezpośrednio pomiędzy dostawcami, a Spółkami wytwarzania (Spółka pełni w transakcjach dostaw Paliw wyłącznie rolę pośrednika). Spółka nie jest obecnie zaangażowana w analogiczny proces obrotu Paliwami na rzecz podmiotów innych niż Spółki wytwarzania. Na mocy odpowiednich zapisów umownych ceny, po których Spółka nabywa Paliwa od dostawców oraz ceny, po których Spółka dokonuje ich odsprzedaży na rzecz Spółek wytwarzania są równe. Przenoszone przez Spółkę na Spółki wytwarzania są również ewentualne rabaty otrzymywane przez Spółkę od dostawców oraz występujące sporadycznie niewielkie różnice w łącznej wartości dostaw biomasy wynikające z rozdrobnienia dostaw. Powyższy model rozliczeń skonstruowany jest zatem w taki sposób, aby Spółka nie uzyskiwała korzyści ekonomicznych ani nie ponosiła ryzyka strat z tytułu różnic cenowych pomiędzy zakupami Paliw a ich odsprzedażą (wartość zakupów Paliw jest równa wartości sprzedaży).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00