Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2013, sygn. ITPP3/443-307/13/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-307/13/MD

Skutki podatkowe związane z nabyciem złomu od polskiego kontrahenta, a następnie jego sprzedażą na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 20 września 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem złomu od polskiego kontrahenta, a następnie jego sprzedażą na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 20 września 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem złomu od polskiego kontrahenta, a następnie jego sprzedażą na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje rozpoczęcie działalności, która będzie polegała na przeprowadzaniu transakcji polegających na zakupie i sprzedaży złomu, o którym mowa w poz. 8 załącznika nr 11 do ustawy o VAT. Złom będzie nabywany od kontrahenta mającego siedzibę na terytorium kraju (dalej podmiot A). Umowa będzie określała ilość (wagę) złomu objętego zamówieniem, miejsce dostarczenia oraz sposób dostawy. Podmiot A - dokonujący na rzecz Wnioskodawcy dostawy złomu - jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 tej ustawy. Dostawa złomu nie jest objęta zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy i nie stanowi dostawy towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z umową stron, miejsce dostawy towarów będzie się znajdować na terytorium I., a transport będzie odbywał się w oparciu o klauzulę CFR (cost and freight) Incoterms 2010. Podmiot A będzie odpowiadał za transport złomu do portu w I. Transport złomu do I. będzie realizował profesjonalny przewoźnik wybrany każdorazowo przez strony umowy. W zależności od stanu zaopatrzenia, złom będący przedmiotem sprzedaży będzie znajdował się na terytorium kraju lub poza terytorium kraju. Następnie, jeszcze przed rozpoczęciem transportu, Wnioskodawca planuje zawrzeć umowę sprzedaży na rzecz podmiotu mającego siedzibę poza terytorium Wspólnoty (podmiot B), mającą za przedmiot ten sam złom (przedmiotem tej transakcji nie będzie identyczna ilość złomu, ale ten sam złom, nabyty wcześniej od podmiotu A). Wydanie towaru podmiotowi B będzie następowało w I., w miejscu jego wyładunku w ramach pierwszej z umów. Towar zostanie wysłany drogą morską i odebrany przez podmiot C. Dostawa (transport) będzie realizowana do miejsca wskazanego przez podmiot C - warunki dostawy CFR 2010. Wnioskodawca nie będzie wchodził w posiadanie przedmiotu sprzedaży. Wnioskodawcę będą łączyły dwie umowy: umowa sprzedaży zawarta z podmiotem A (Wnioskodawca jako kupujący) oraz umowa sprzedaży zawarta z podmiotem B (Wnioskodawca jako sprzedający). Wnioskodawca nie jest podatnikiem, u którego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00