Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2013, sygn. ITPB3/423-694/12/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-694/12/MK

Czy ponoszone przez Spółkę koszty związane z realizacją świadczeń gwarancyjnych oraz obsługą serwisową dostarczanych pojazdów stanowią koszty uzyskania przychodów,inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 4dustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2012 r. (data wpływu 19 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potrącalności kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2012 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potrącalności kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca Spółka akcyjna zajmuje się produkują oraz dostawą pojazdów szynowych. Zawierane kontrakty określają obowiązek udzielenia przez Spółkę gwarancji w okresie od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy od dnia dostawy. Jednocześnie część umów przewiduje w ramach wynagrodzenia za dostarczony pojazd świadczenie w okresie udzielonej gwarancji bezpłatnej obsługi serwisowej (przeglądy okresowe).

Z uwagi na długi okres gwarancji koszty związane z obsługą gwarancyjną (usuwanie usterek w pracy pojazdów) oraz obsługi serwisowej ponoszone są przez Spółkę w okresie kilku lat podatkowych po dokonanej dostawie. W momencie sprzedaży poszczególnych pojazdów nie jest możliwe określenie wysokości kosztów zarówno napraw gwarancyjnych, jak i obsługi serwisowej. Ponadto koszty napraw gwarancyjnych mogą w ogóle nie wystąpić.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości Spółka zobowiązana jest tworzyć rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych oraz przeglądy okresowe. W miesiącu sprzedaży pojazdów zawiązywane są rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz na przeglądy okresowe na okres trwania gwarancji, np. na 36 m-cy. Powyższe rezerwy rozwiązywane są co miesiąc, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu dokonania sprzedaży pojazdu, tj. w wysokości 1/36 do ich całkowitego wyczerpania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00