Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2013, sygn. ITPB3/423-741/13/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-741/13/PS

w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2012 r. (data wpływu 20 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie jest wpisane do Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, a także do Rejestru Przedsiębiorców. Jest członkiem rzeczywistym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, działa w oparciu o statut własny oraz o statut PTTK.

Podstawową działalnością statutową Wnioskodawcy jest propagowanie rozwoju żeglarstwa i turystyki wodnej i popularyzowanie jej wśród społeczeństwa (osób zrzeszonych w Oddziale i niezrzeszonych), wspieranie rozwoju turystyki i krajoznawstwa na szlakach wodnych, pomoc w organizacji i realizacji żeglarskich zamierzeń swoich członków, podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności żeglarskich, propagowanie bezpieczeństwa w sportach i rekreacji wodnej, kultywowanie tradycji żeglarskich, ceremoniału morskiego i etyki żeglarskiej, propagowanie uprawiania sportów żeglarstwa i rekreacji wodnej w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Wnioskodawca posiada prawo do dysponowania terenem, na którym prowadzi działalność statutową i gospodarczą, wraz z nietrwałą zabudową głównie kontenerową (sanitariaty wraz z WC, magazyny, sala szkoleniowa, pomieszczenia administracyjne). Teren ten przylega do akwenu, na którym Oddział realizuje działalność żeglarską, tj. szkolenia, rejsy turystyczne i regaty. Wzdłuż brzegu umocowane są pomosty służące do cumowania jednostek pływających w większości armatorów zrzeszonych w Oddziale.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako pomocniczą - służącą jedynie do pozyskania środków na realizację celów statutowych. Uzyskiwany dochód przeznacza w większości na działalność statutową, który na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych. Przychody z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności statutowej są zwolnione z podatku od towarów i usług (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług - usługi ściśle związane ze sportem).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00