Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2012, sygn. IBPBI/2/423-1239/11/JD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1239/11/JD

Czy wypłata dywidendy do N w formie udziałów w Spółkach Zależnych, nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu do opodatkowania PDOP?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 7 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie rzeczowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2011 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie rzeczowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego, która należy do Grupy A (dalej Grupa"). Obecnie akcjonariuszami Spółki są osoby prawne oraz osoby fizyczne. W najbliższym czasie planowana jest restrukturyzacja Grupy, w wyniku której dotychczasowi akcjonariusze Wnioskodawcy wniosą jej akcje w postaci wkładu niepieniężnego do polskiej spółki z o.o.. W rezultacie N nabędzie łącznie co najmniej 95% akcji w Spółce. N zamierza posiadać akcje Spółki nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat. W dalszym kroku Spółka planuje utworzenie ze swoim nowym akcjonariuszem (N) podatkowej grupy kapitałowej (dalej PGK"). Następnie, w związku z planowanym podziałem zysku Spółki, Wnioskodawca - w oparciu o uchwałę Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (dalej WZA") - planuje wypłatę dywidendy rzeczowej do swojego akcjonariusza (N), która będzie obejmowała 100% udziałów w jednej lub więcej spółek: AG Sp. z o.o., ANS Sp. z o.o., T Sp. z o.o. oraz TAC s.r.o. (dalej Spółki Zależne"). Spółka nie wyklucza, że wartość udziałów przekazywanych w ramach dywidendy (kwota dywidendy), może być niższa od ich wartości rynkowej, w szczególności może odpowiadać ich wartości księgowej w księgach rachunkowych Spółki. We wniosku zaznaczono, że o ile wniosek o wydanie interpretacji prawa podatkowego został złożony przez Spółkę, to za jej rozliczenia podatkowe będzie odpowiedzialna (w momencie wypłaty dywidendy) utworzona z N PGK. Ponieważ przychody i koszty Spółki będą ujęte w przychodach i kosztach PGK poniższa interpretacja będzie miała również zastosowanie w odniesieniu do rozliczeń PGK.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00