Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2012, sygn. IPTPB2/436-113/12-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/436-113/12-2/KK

Czy w przypadku nabycia nieruchomości obciążonej hipoteką, obciążenie to stanowi ciężar w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W konsekwencji, czy wartość nieruchomości powinna być pomniejszona o kwotę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2012 r. (data wpływu w dniu 19 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w sprawie odliczenia hipoteki od wartości darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w sprawie odliczenia hipoteki od wartości darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca chciałby przejąć w drodze umowy darowizny mieszkanie, które stanowi odrębną nieruchomość i ma założoną księgę wieczystą. Na niniejsze mieszkanie został zaciągnięty kredyt hipoteczny. W umowie kredytowej, jako kredytobiorcy, występują: właścicielka mieszkania - Pani Z. i Wnioskodawca. Sama umowa kredytowa nie mówi jednak o proporcjach podziału zobowiązań kredytowych, natomiast wykorzystuje sformułowanie solidarnie, co oznacza, że każdy z kredytobiorców odpowiada przed bankiem do pełnej wysokości zadłużenia. Pomiędzy Panią Z., a Wnioskodawcą nie ma żadnych więzi pokrewieństwa (III grupa podatkowa, zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn). Wierzytelność względem banku została zabezpieczona hipoteką, z wpisem do księgi wieczystej prowadzonej przez odpowiedni sąd rejonowy. Prawo własności do wymienionej nieruchomości posiada natomiast tylko Pani Z. W wyniku braku możliwości spłaty rat kredytu (z winy Pani Z.), zawarta została umowa ugody (2011 r ) pomiędzy kredytobiorcami (Pani Z. i Wnioskodawca), a bankiem, w której poza restrukturyzacją zadłużenia, nie zmienił się stan rzeczy w odniesieniu do poprzedniej (pierwszej) umowy podpisanej w 2008 r. Ponieważ brak realizacji obowiązków przez Panią Z., wynikających z umowy ugody nadal ma miejsce, Wnioskodawca chciałby nabyć prawo do własności lokalu w drodze umowy darowizny. Wnioskodawca ponownie zaznacza, że Pani Z. jest jedyną właścicielką nieruchomości, natomiast kredyt hipoteczny dotyczy obojga. Zamiarem Wnioskodawcy jest przejęcie w drodze umowy darowizny prawa do własności niniejszej nieruchomości wraz całym jego obciążeniem, którym w tym przypadku jest hipoteka na rzecz banku, ustanowiona w księdze wieczystej. Wartość ustanowionej hipoteki, w chwili składania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, znacząco przewyższa wartość rynkową nieruchomości. Szacunkowa różnica pomiędzy wartością ustanowionej hipoteki, a wartością rynkową nieruchomości wynosi około 160 000 zł. Kredyt jest indeksowany do franka szwajcarskiego. Zgodnie z wolą Wnioskodawcy i darczyńcy, w obowiązującej umowie ugody z 2011 r., nie będą dokonywane żadne zmiany w jej treści, nastąpi jedynie przeniesienie w całości prawa własności nieruchomości na Wnioskodawcę w drodze darowizny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00