Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2012, sygn. IPTPB1/415-237/12-2/KSU, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-237/12-2/KSU

1) Czy Wnioskodawca jest zobowiązany rozpoznać dochód z tytułu transakcji wskazanej w powyższym zdarzeniu oraz czy z tytułu tej transakcji jest zobowiązany zapłacić podatek dochodowy?
2) Jakich rozliczeń w zakresie podatku dochodowego Wnioskodawca powinien dokonać występując ze Spółki cywilnej, a w sytuacji obowiązku zapłaty w jakim terminie ma zapłacić podatek dochodowy, od całości czy od poszczególnych rat wypłat?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2012 r. (data wpływu 2 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia ze Spółki cywilnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca był wspólnikiem trzyosobowej Spółki cywilnej od początku jej działania. Na poczet Spółki Wnioskodawca wniósł wkład w postaci środków pieniężnych w wysokości 1.980 zł, który stanowił 50% udziału.

W dniu 31 grudnia 2011 r. Wnioskodawca wystąpił ze Spółki, która istnieje nadal. Wnioskodawca po wystąpieniu ze Spółki nie prowadzi działalności gospodarczej. Tytułem rozliczenia wspólnego majątku Spółki, zwrotu wniesionego wkładu oraz wyniku finansowego za 2011 r., w dniu 31 grudnia 2011 r. Wnioskodawca zawarł z pozostałymi wspólnikami porozumienie, w którym postanowili o podziale majątku i wypłacie przypadającej Wnioskodawcy części majątku wspólnego Spółki. Podział majątku nastąpił zgodnie z art. 871 § 2 Kodeksu cywilnego. Na podstawie powołanego przepisu, wspólnicy postanowili o dokonaniu wypłaty w pieniądzu i w postaci ruchomości (samochodu osobowego będącego środkiem trwałym Spółki), w takiej część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach Spółki. Środki pieniężne będą wypłacane w ratach (według § 4 porozumienia) do dnia 15 stycznia 2016 r. Pierwsza wypłata raty nastąpiła w dniu 31 grudnia 2011 r. Wniesiony wkład do Spółki został zwrócony w dniu 31 grudnia 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00