Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2012, sygn. ILPP4/443-343/12-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-343/12-2/BA

Czy w świetle przedstawionego opisu sprawy, usługa polegająca na badaniach realizowanych przez Zainteresowanego na rzecz zagranicznego Sponsora podlega opodatkowaniu VAT w Polsce?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania na terytorium kraju świadczonej usługi jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania na terytorium kraju świadczonej usługi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą indywidualną: X. W ramach prowadzonej działalności Zainteresowany realizuje badania kliniczne. Badania kliniczna są prowadzone zgodnie z zadaniami określonymi w ustawie prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 45, poz. 271 ze zm.), a także na podstawie aktów wykonawczych, w szczególności rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2005 r. w sprawie szczególnych wymagań dobrej praktyki klinicznej.

Wnioskodawca wykonuje badania kliniczne na podstawie umowy dwustronnej na prowadzenie badań klinicznych ze Sponsorem. Sponsor jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą w Niemczech. Sponsor nie jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce. Na potrzeby umowy Sponsor reprezentowany jest przez podmiot, który posiada zarejestrowaną siedzibę w Polsce (dalej: Jednostka reprezentująca Sponsora). Jednostka reprezentująca Sponsora nie stanowi oddziału, przedstawicielstwa ani innej formy prawnej, w ramach której Sponsor prowadziłby działalność gospodarczą w Polsce. Umowa określa zobowiązania Zainteresowanego i Sponsora. Wnioskodawca jako główny badacz zobowiązany jest do przeprowadzania badania mającego na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania określonego preparatu w leczeniu kończyny górnej. Podczas prowadzenia badań klinicznych Zainteresowany działa na zlecenie Sponsora, jako niezależny wykonawca. Badanie ma być prowadzone zgodnie z protokołem przygotowanym przez Sponsora, według jego koncepcji. Strony zastrzegły, że jeżeli podczas badania klinicznego Wnioskodawca odkryje lub wprowadzi do praktyki jakikolwiek nowy pomysł lub wynalazek, wynalazek lub zastosowanie będą wyłącznie własnością Sponsora. Prawidłowe przeprowadzenie badania uwarunkowane jest zastosowaniem specjalistycznej aparatury. Sprzęt jest własnością Sponsora bądź podmiotu wypożyczającego sprzęt na rzecz Sponsora. Badanie sfinansowane zostanie przez Sponsora. Faktura zostanie wystawiona na Sponsora, ale ze względów technicznych przesłana na adres jednostki reprezentującej Sponsora. Jednostka reprezentująca Sponsora zrealizuje także płatności zarządzając przelewami na rzecz Zainteresowanego - niemniej będzie to płatność wykonana w imieniu Sponsora. Jednostka reprezentująca Sponsora nie ponosi jednak żadnych kosztów usług świadczonych przez Wnioskodawcę. Dodatkowo Jednostka reprezentująca Sponsora została wyposażona w kompetencje nadzorcze, z którymi korespondują obowiązki sprawozdawcze po stronie Zainteresowanego. Zarówno Sponsor, jak i Jednostka reprezentująca Sponsora mają prawo do informacji o wszelkich działaniach podejmowanych w związku z badaniami klinicznym, w tym w szczególności o zdarzeniach niepożądanych i wszelkich odchyleniach od protokołu. Badania kliniczne wykonywane przez Wnioskodawcę mają być jednak realizowane wyłącznie na potrzeby działalności wykonywanej przez Sponsora w jego siedzibie, natomiast w żadnym przypadku nie są realizowane na rzecz Jednostki reprezentującej Sponsora, która, wobec faktu, że Sponsor samodzielnie nie prowadzi w Polsce działalności, pełni rolę podmiotu, w imieniu Sponsora nadzorującego proces badań klinicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00