Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2012, sygn. ILPB3/423-268/12-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-268/12-2/JS

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym Spółka zwraca się o potwierdzenie, że przy zastosowaniu opisanej powyżej procedury rozliczania kosztów związanych z odbyciem wyjazdu służbowego, prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków za przejazdy taksówkami udokumentowanych paragonami fiskalnymi pochodzącymi z kas rejestrujących zainstalowanych w taksówkach?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2012 r. (data wpływu 17 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na przejazdy taksówkami jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na przejazdy taksówkami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą związaną z zarządzaniem wierzytelnościami oraz dokonywaniem wyceny portfeli wierzytelności. Większość potencjalnych klientów Spółki posiada siedziby w innych miastach niż siedziba Spółki. W związku z powyższym, pracownicy Spółki, w celu prowadzenia rozmów dla pozyskiwania nowych klientów, będą odbywać podróże służbowe. Podczas podróży służbowych pracownicy będą korzystać z usług taksówkarskich. Co do zasady zapłaty za przejazdy taksówkami pracownicy będą dokonywać z własnych środków, które następnie będą zwracane im przez Spółkę wraz z rozliczeniem kosztów poniesionych przez pracowników w wyniku odbycia delegacji, po wypełnieniu procedury opisanej w dalszej części wniosku.

Pomimo tego, że fakt wykonania usługi taksówkarskiej może być potwierdzony różnymi dokumentami, takimi jak: paragony fiskalne, rachunki wystawiane przez taksówkarzy, czy faktury VAT, w praktyce okazuje się, że paragon jest jedynym dokumentem, który można uzyskać w celu potwierdzenia uiszczenia płatności za odbyty taksówką kurs. Wynika to głównie ze specyfiki świadczenia usług taksówkarskich, dla których charakterystyczna jest szybkość świadczenia zamawianej usługi oraz często występujące ograniczone możliwości czasowo -organizacyjne pozwalające na wystawienie innego dokumentu potwierdzającego uiszczenie zapłaty za zleconą usługę przewozu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00