Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2012, sygn. ITPB1/415-1072/12/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1072/12/TK

Czy w przypadku wystąpienia ze spółki cywilnej, do której wniesiono nieodpłatnie w roku 2010 w formie aportu wkłady niepieniężne nabyte w drodze spadku, wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega kwota stanowiąca równowartość wkładu niepieniężnego, określonego w umowie spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2012 r. (data wpływu 1 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadził od 1 stycznia 2008 r. jednoosobową działalność gospodarczą. W dniu 21 września 2009 r. nabył w drodze spadku udziały w nieruchomości (budynek wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu). Jednocześnie w tym samym dniu Wnioskodawca zawarł umowę spółki cywilnej, w której to umowie zobowiązał się do wniesienia wkładu niepieniężnego, którym był nabyty w drodze spadku udział wynoszący 1/2 części w prawie wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością posadowionego na tym gruncie budynku. Przedmiot wkładu obciążony był hipotekami zwykłą i kaucyjną ustanowionymi na rzecz banku, zabezpieczającymi kredyt, do którego spłaty zobowiązani byli wspólnicy spółki cywilnej. W zawartej umowie spółki cywilnej każdy ze wspólników zobowiązał się do wniesienia wkładów niepieniężnych w postaci udziału do 1/2 we własności nieruchomości. Wartość wniesionych nieodpłatnie wkładów określono w umowie spółki. Zgodnie z zawartym aktem notarialnym prawo wieczystego używania gruntu wraz z własnością posadowionego na tym gruncie budynku przeniesiono na zasadach współwłasności łącznej na wspólników spółki prawa cywilnego. W momencie wniesienia wkładów do spółki cywilnej, nie rozpoznano przychodu z tytułu odpłatnego zbycia składników majątku. W chwili obecnej Wnioskodawca bierze pod uwagę wystąpienie ze spółki. Odbędzie się to w ten sposób, że do spółki przystąpi trzeci wspólnik, a następnie Wnioskodawca wystąpi ze spółki. Z tytułu wystąpienia ze spółki cywilnej Wnioskodawca otrzyma kwotę pieniężną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00