Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2011, sygn. IPPB5/423-974/11-2/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-974/11-2/IŚ

możliwość zaliczenia do przychodów skutków zmiany kursów waluty odnoszących się do otrzymanej spłaty raty kapitałowej z tytułu leasingu finansowego indeksowanego do waluty obcej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.09.2011 r. (data wpływu 26.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów skutków zmiany kursów waluty odnoszących się do spłaty raty kapitałowej z tytułu leasingu finansowego indeksowanego do waluty obcej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów skutków zmiany kursów waluty odnoszących się do otrzymanej spłaty raty kapitałowej z tytułu leasingu finansowego indeksowanego do waluty obcej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka - Wnioskodawca jest leasingobiorcą w związku z zawarciem szeregu umów tzw. leasingu finansowego, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT, oraz nie wyklucza zawarcia kolejnych umów tego typu w przyszłości. Wartość początkowa przedmiotów leasingu w zawieranych przez Spółkę umowach leasingu finansowego ustalona jest jako wartość w walucie obcej (dalej dla przykładu, w EUR). W momencie oddania przedmiotu w leasing finansowy konieczne jest ustalenie równowartości w PLN przedmiotowej wartości początkowej z umowy, która służy z jednej strony do wystawienia przez leasingodawcę faktury VAT w związku z wydaniem Spółce przedmiotu leasingu finansowego, a z drugiej strony podlega wykazaniu w ewidencji środków trwałych Spółki jako wartość początkowa przedmiotu leasingu, od której Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Kurs, po którym następuje ustalenie równowartości przedmiotowej wartości początkowej w PLN wynika bądź wprost z umowy, bądź z przepisów regulujących przeliczanie na PLN kwot w walutach obcych dla potrzeb wystawiania faktur VAT (dalej: kurs historyczny).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00