Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2011, sygn. IBPBII/1/436-321/11/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-321/11/AA

Czy w związku z planowaną darowizną lokalu mieszkalnego, jako podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, Wnioskodawca powinien uwzględnić rzeczywistą wartość nieruchomości czy też wartość lokalu mieszkalnego pomniejszoną o wysokość hipoteki kaucyjnej obciążającej wskazaną nieruchomość?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 11 lipca 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania darowizny nieruchomości obciążonej hipoteką jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn m.in. w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania darowizny nieruchomości obciążonej hipoteką.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Rodzice żony - teściowie Wnioskodawcy chcą zakupić lokal mieszkalny o powierzchni 50 m. Nieruchomość ma być obciążona hipoteką kaucyjną na rzecz banku jako zabezpieczenie udzielonego kredytu na zakup tej nieruchomości. Stroną umowy kredytu mają być właściciele mieszkania - teściowie Wnioskodawcy. Jednakże nie wykluczają oni w najbliższym czasie dokonania darowizny wskazanego lokalu mieszkalnego na rzecz Wnioskodawcy. W wyniku wskazanej darowizny nie dojdzie jednak do zmiany stron umowy kredytu bankowego, a kredytobiorcami nadal pozostaną teściowie Wnioskodawcy. W akcie notarialnym ustanawiającym darowiznę planowane jest umieszczenie oświadczenia Wnioskodawcy o poddaniu się egzekucji oraz upoważnienia wierzyciela do wystąpienia do sądu o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności pod warunkiem nie spłacania kredytu oraz należnych odsetek przez kredytobiorców - teściów Wnioskodawcy. Umieszczenie klauzuli jest wymagane przez banki udzielające kredyt. W związku z planowaną darowizną Wnioskodawca zamierza również skorzystać z ulgi w zakresie podatku od spadków i darowizn, przysługującej na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. (Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00