Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2011, sygn. ITPB3/423-137/11/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-137/11/MK

Czy naliczone różnice kursowe wyliczone przy rozliczeniu zaliczki stanowią różnice kursowe w rozumieniu art. 15a ustawy, które zwiększają odpowiednio koszty lub przychody podatkowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2011 r. (data wpływu 14 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia podatkowych różnic kursowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2011 r. wpłynął do tut. organu wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia podatkowych różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca różnice kursowe rozlicza zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W dniu 22 czerwca 2010 otrzymał na konto bankowe przedpłatę (zaliczkę) na dostawę wyrobów dla kontrahenta z siedzibą w Szwajcarii. Zaliczka została w całości przelana w PLN na jego rachunek bankowy.

Umowa pomiędzy stronami transakcji zawiera zapisy, z których wynika konieczność obciążania kontrahenta za sprzedane wyroby w walucie EUR. Zgodnie z zapisami umowy, w roku 2010 Spółka wystawiła na sprzedawane wyroby faktury w walucie EUR. W momencie wystawienia faktury zaliczono część otrzymanej kwoty przedpłaty jako zapłatę za dokonaną dostawę.

Faktury, zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przepisami ustawy o rachunkowości, księgowane były po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Na dzień wystawienia faktury kwota zaliczki w PLN przeliczana była na EUR po kursie kupna banku prowadzącego rachunek walutowy jednostki i zaliczana na poczet zapłaty należności z tyt. sprzedaży wyrobów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00