Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.04.2011, sygn. ITPP1/443-58/11/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-58/11/TS

Opodatkowanie usług zakwaterowania i wyżywienia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2011 r. (data wpływu 17 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 6 kwietnia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług zakwaterowania i wyżywienia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 6 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług zakwaterowania i wyżywienia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie zakwaterowania oraz wyżywienia. Dotychczas uczniowie zakwaterowani w internacie i żywiący się w stołówce szkolnej, zdaniem Wnioskodawcy, byli zwolnieni od podatku VAT. Pozostałe osoby korzystające ze stołówki obciążane były podatkiem 7%. Usługi edukacyjne, do których Wnioskodawca zaliczał wyżywienie uczniów podczas praktyk szkolnych oraz obciążanie Opieki Społecznej również było zwolnione od podatku VAT. Nowe przepisy regulujące powyższe kwestie, zdaniem Wnioskodawcy, nie zmieniły się znacznie, poza nowymi numerami PKWiU oraz zmianą stawki podatku z 7% na 8%. Jednak Wnioskodawca ma wątpliwości, co do terminu zakwaterowanie, czy termin ten oznacza jednocześnie noclegi i wyżywienie, czy tylko noclegi. Jednocześnie nadmienia, że istnieje możliwość zakwaterowania uczniów w internacie bez wyżywienia, np. w weekendy. Ponadto stołówka nie jest stołówką internacką tylko stołówką szkolną, która może istnieć bez internatu. Klasyfikacja budżetowa rozróżnia stołówkę jako rozdział 80148 oraz internat jako rozdział 85410. Za niewliczaniem do zakwaterowania usługi wyżywienia uczniów przemawia również, zdaniem Wnioskodawcy, fakt, iż są szkoły, które świadczą usługi wyżywienia uczniów i w ogóle nie posiadają internatu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00