Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.07.2010, sygn. IPPB2/436-152/10-6/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

opodatkowanie umowy pożyczki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.05.2010 r. (data wpływu 06.05.2010 r.) uzupełniony pismem z dnia 12.07.2010 r. (data wpływu 14.07.2010 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-152/10-2/AF oraz pismem z dnia 22.07.2010 r. (data wpływu 27.07.2010 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-152/10-4/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki (zdarzenie przyszłe Nr 1) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.05.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki (zdarzenie przyszłe Nr 1).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Zdarzenie przyszłe Nr 1

M. Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na detalicznej sprzedaży (odzież, obuwie, kosmetyki, artykuły spożywcze itp.). Sprzedaż dokonywana jest w sklepach wielkopowierzchniowych. Sklepy te posadowione są na ogół w dużych centrach handlowych. Przygotowanie sklepu, czyli miejsca detalicznej sprzedaży następuje na podstawie wynajmu powierzchni użytkowej lokalu w określonym centrum handlowym. Spółka zawierając stosowną umowę, w zamian za umówiony czynsz korzysta z lokalu przeznaczonego na sklep. Co istotne sklepy Spółki muszą być w odpowiedni sposób urządzone i zaadaptowane. Z uwagi na to, że nakłady adaptacyjne przedstawiają istotną dla Spółki wartość (pozycję w wydatkach Spółki), z drugiej strony, poprzez fakt, że wielkość wynajmowanej przez Spółkę powierzchni, czyni z niej interesującego klienta Wynajmującego, ten ostatni w trakcie konsultacji/negocjacji przyszłego kontraktu (umowy najmu) wyraża wolę udzielenia pomocy finansowej Spółce, poprzez udzielenie jej pożyczki. Spółka nie posiada wiedzy dotyczącej tego, czy udzielanie pożyczek zostało zawarte w przedmiocie działalności Wynajmującego. Powstała więc wątpliwość, czy udzielenie Spółce pożyczki, przez Wynajmującego (podmiot gospodarczy, posiadający status czynnego podatnika podatku VAT w Polsce), bez względu na to, czy udzielanie pożyczek, bądź też świadczenie innych usług pośrednictwa finansowego zostało uwzględnione w przedmiocie działalności Wynajmującego (widniejącego w umowie spółki jak i w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego), czy też przedmiot działalności Wynajmującego nie obejmuje expressis verbis takiej aktywności, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a tym samym na Spółce nie będzie ciążył obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zaciągnięcia pożyczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00