Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2010, sygn. IPPP3/443-1029/09-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1029/09-2/KB

Prowadzenia ewidencji zużycia gazu zwolnionego ze względu na przeznaczenie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09.11.2009 r. (data wpływu 12.11.2009r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prowadzenia ewidencji zużycia gazu zwolnionego ze względu na przeznaczenie jest:

  • nieprawidłowe w zakresie pytań nr 1,4,
  • prawidłowe w zakresie pytań nr 2,3,5.

UZASADNIENIE

W dniu 12.11.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prowadzenia ewidencji zużycia gazu zwolnionego ze względu na przeznaczenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka używa do celów opałowych (tj. opalanie pieców do wypalania wyrobów klinkierowych) propan-butan (LPG). Gaz ten magazynowany jest w dwóch podziemnych zbiornikach o pojemności 96m3 każdy, z których w sposób ciągły, poprzez system rur podawany jest do palników pieców. Na palnikach tych zainstalowane są mierniki zużycia gazu (rejestrujące w m3 zużycie gazu). Przed fazą spalania gaz zostaje rozprężony, podczas czego również dochodzi do zużycia gazu. Ta faza zużycia gazu i faza spalania znajduje odzwierciedlenie w poziomie wypełnienia gazu w zbiornikach.

Zbiorniki te mają określony poziom minimalnego i maksymalnego wypełnienia. W sytuacji gdy gaz w zbiornikach zbliża się do poziomu minimum lub cena gazu na rynku okazuje się konkurencyjna, a zbiornik jest na tyle pusty aby przyjąć nową autocysternę gazu (w jednym zbiorniku mieści się ponad dwie autocysterny), zamawiana jest nowa dostawa gazu. Dostawy odbywają się autocysternami. Dostawca przy dostawie pozostawia dokument dostawy, WZ, oraz wydruk z licznika autocysterny. Gaz ten przyjmowany jest w ewidencji księgowej Spółki na magazyn materiałów w litrach w ilości wynikającej z dokumentów dostawy i/lub wydruku z licznika dostawcy. Poza tym Spółka ma zainstalowane dwa zbiorniki naziemne na gaz propan zużywany do ogrzewania pomieszczeń administracyjnych i socjalnych. Zbiorniki te również mają procentowe mierniki poziomu wypełnienia, z określonym minimum i maksimum wypełnienia. Dostawy też odbywają się autocysternami wtedy gdy wypełnienie zbliża się do minimum. Takich dostaw w roku jest maksymalnie 4. Historia zużycia gazu wskazuje na stały poziom zużycia - ogrzewane są dokładnie te same pomieszczenia (nie przybywa ich). Każdy zbiornik ma pojemność - 4850 dm, przy czym poziom napełnienia został określony przez producenta zbiorników dla pierwszego jako 77%, a dla drugiego 85%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00