Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2010, sygn. IPPB1/415-946/09-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-946/09-2/MT

Czy opłaty ustalone i opłacone w 2009 r. na podstawie ugody pozasądowej (naliczone przez firmę leasingową w oparciu o postanowienia umów leasingu operacyjnego zawartych w 2006 r.) stanowią koszty uzyskania przychodów? Czy wydatki te winny być odniesione w koszty jednorazowo w dniu obciążenia bądź zapłaty, czy może rozliczone proporcjonalnie do okresu trwania umów leasingowych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21.11.2009 r. (data wpływu 14.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat ustalonych i opłaconych na podstawie ugody pozasądowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.12.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat ustalonych i opłaconych na podstawie ugody pozasądowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka cywilna X prowadzi m. in. działalność w zakresie transportu międzynarodowego towarów. Celem osiągnięcia przychodów spółka w 2006 r. zawarła umowy leasingu operacyjnego z firmą Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie. Przedmiotem zawartych umów leasingowych były środki transportowe, które służyły X s.c. do prowadzenia działalności transportowej i osiągania przychodów z tego tytułu. Z powodu zlej sytuacji na rynku usług transportowych (brak zleceń, niskie stawki, wysokie koszty prowadzenia działalności transportowej) X s. c. zalegał ze spłatą rat leasingowych, w związku z czym leasingodawca wypowiedział umowy leasingu operacyjnego i mimo zapłaty przez X s. c. zaległych rat nie wyraził zgody na ich wznowienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00