Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.08.2009, sygn. IPPP3/443-459/09-3/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-459/09-3/SM

uregulowania dotyczące nabycia i dalszej odsprzedaży olejków eterycznych oraz mieszanin substancji zapachowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% przez Spółkę posiadającą status zarejestrowanego handlowca

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.06.2009 r. (data wpływu 03.06.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie uregulowań dotyczących nabycia i dalszej odsprzedaży olejków eterycznych oraz mieszanin substancji zapachowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.06.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie m.in. ww. uregulowań dotyczących nabycia i dalszej odsprzedaży olejków eterycznych oraz mieszanin substancji zapachowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jako zarejestrowany handlowiec posiada zabezpieczenie akcyzowe i nabywa wewnątrzwspólnotowo olejki eteryczne oraz mieszaniny substancji zapachowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, w celu odsprzedaży do podmiotu zużywającego je do wytworzenia art. spożywczych (wafli, napojów i soków). Na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym zwolniony jest od akcyzy alkohol etylowy ze względu na przeznaczenie. Od 01.03.2009 omawiane olejki eteryczne i mieszaniny substancji u dostawcy z Niemiec nie są towarem akcyzowym i nie posiadają dokumentu ADT.

Zgodnie z ustawą z 06.12.2008r. (Dz. U. Nr 3, poz. 11 z 2009r.) o podatku akcyzowym, wyrobem akcyzowym jest, bez względu na CN alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości. Jedynie mogą być zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany przed dokonaniem pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu celnego (art. 16 ustawy). Ustawodawca nie określił dokumentu, jaki zobowiązany jest przedłożyć podmiot zużywający - nabywca omawianych wyrobów sprzedającemu w celu udokumentowania zużycia wyrobów zgodnie z przeznaczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00