Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.12.2005, sygn. RO-XV/443/VAT-554/177/JS/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. RO-XV/443/VAT-554/177/JS/05

Czy Spółce jawnej działającej pod firmą: ... przysługuje uprawnienie do pomniejszenia kwoty należnego podatku od towarów i usług za IV kwartał 2005 r. o kwotę podatku należnego zwróconego podróżnemu w wykazanej w dokumencie zwrotu VAT dla podróżnych kwocie 70,87 zł., pomimo braku na wyżej wymienionym dokumencie,wymaganej przez rozporządzenie adnotacji urzędowej, stwierdzającej tożsamość nabywcy oraz fakt wywiezienia sprzedanych towarów w stanie nienaruszonym poza terytorium Wspólnoty.

Pytanie podatnika

Spółka jawna jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Spółka posiada również status "sprzedawcy", o którym mowa w art. 127 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) oraz prowadzi ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, a od dnia 1 maja 2004 r. podróżni dokonujący zakupów w punktach handlowych Spółki odbierają podatek od towarów i usług w kasie Spółki jawnej. W dniu 23 maja 2005 r. Spółka w ramach prowadzonej przez siebie działalności dokonała sprzedaży towarów (tj. filtrów oleju oraz olejów) na rzecz osoby fizycznej, zamieszkałej na terenie Islandii. W związku z tymże faktem Spółka wystawiła imienny dokument będący podstawą do zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym "ZWROT VAT DLA PODRÓŻNYCH", którego wzór określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwościach zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (Dz. U. z dnia 29 kwietnia 2004 r.), zwane dalej rozporządzeniem. Wywóz sprzedanych towarów poza terytorium Wspólnoty nastąpił w dniu 3 września 2005 r., co potwierdza pieczątka na wskazanym dokumencie, natomiast zwrot podatku miał miejsce w dniu 13 października 2005 r. (zgodnie z podpisem pełnomocnika do odebrania zwrotu podatku VAT dla podróżnych ) w wykazanej kwocie 70,87 zł. Dokument zwrotu VAT dla podróżnych nie jest jednak opatrzony adnotacją urzędową, stwierdzającą tożsamość nabywcy oraz fakt wywiezienia sprzedanych towarów w stanie nienaruszonym poza terytorium Wspólnoty, wymaganą przez rozporządzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00