Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.03.2005, sygn. ZD/415-13/05, Urząd Skarbowy w Złotowie, sygn. ZD/415-13/05

Czy można dokonać odliczenia od dochodu kwoty poniesionych w 2004 roku wydatków na cele rehabilitacyjne oraz na cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez osobę niepełnosprawną - zaliczona do II grupy inwalidztwa, , jeżeli wydatki te związane są z opłaceniem koniecznego przewozu przez tę osobę na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne innym pojazdem niż karetką transportu sanitarnego, bez posiadania dowodów poniesienia tych wydatków, oraz z opłaceniem przewodnika dla tej osoby - jako osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do II grupy inwalidztwa, bez posiadania dowodów poniesienia tych wydatków ?

Pytanie podatnika

    1. Opis stanu faktycznego

    Z treści złożonego dnia 02.03.2005 roku wniosku, uzupełnionego pismem z dnia 11.03.2005 roku, oraz dołączonego do pisma orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynika, że dnia 12.10.2000 roku Powiatowy Zespół do Spraw orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Z., po rozpoznaniu Pana sprawy wydał orzeczenie , w którym zaliczył Pana do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

    Orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały i orzeczenie wydano na stałe. Ustalony stopień niepełnosprawności, zgodnie z tym orzeczeniem, datuje się od 30.08.2000 roku, z tym, że niepełnosprawność ( inwalidztwo) istnieje od lipca 1999 roku.

    Ponadto z orzeczenia tego wynika, że stan Pana zdrowia wymaga rehabilitacji ruchowej, oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki ortopedyczne: kule łokciowe i wózek inwalidzki. W orzeczeniu tym wskazano również, że ze względu na Pana stan zdrowia potrzebuje Pan wsparcia w samodzielnej egzystencji z systemu wsparcia środowiskowego.

    Z kolei z samej treści Pana wniosku wynika, że w 2004 roku, jako osoba niepełnosprawna, poniósł Pan wydatki związane z odpłatnym, koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, związane z dojazdami do szpitala w P. oraz z dojazdami na badania lekarskie do P. Przewóz ten odbywał się wynajętym przez Pana pojazdem samochodowym, ale nie posiada Pan dowodu na poniesienie tego wydatku, pomimo, że na ten cel wydał Pan w 2004 roku łącznie 800,- złotych (wyjazd do P. 3x200,- zł plus wyjazd do P. 4x 50,00 zł).

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00