Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. ŁUS-III-2-443/151/05/MJS, Łódzki Urząd Skarbowy, sygn. ŁUS-III-2-443/151/05/MJS

Czy czynność polegająca na obciążenie przez wierzyciela wystawcy weksla (zabezpieczającego zapłatę przez wystawcę należności z tytułu zakupu towarów handlowych) opłatami dyskontowymi, którymi wierzyciel został obciążony przez bank w związku z oddaniem weksli do dyskonta, stanowi usługę finansową podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług ?

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonym w ustawie z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynności polegającej na obciążeniu przez wierzyciela wystawcy weksla (zabezpieczającego zapłatę przez wystawcę należności z tytułu zakupu towarów handlowych) opłatami dyskontowymi, które wierzyciel uiścił na rzecz podmiotu trzeciego, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku (wraz z pismami uzupełniającymi) wynika, że w przypadkach kiedy kupujący tytułem zapłaty za zakupiony towar wystawia wierzycielowi (Podatnikowi) weksle, są one oddawane bankowi (lub innej instytucji finansowej) do dyskonta. Celem takiej operacji jest pozyskanie środków finansowych przed terminem płatności weksli. Wypłacane przez bank kwoty są pomniejszone o prowizję oraz odsetki dyskontowe. Wartość prowizji oraz odsetek dyskontowych , zgodnie z porozumieniem zawartym przez Podatnika (jako wierzyciela) z dłużnikiem, obciąża dłużnika. Dłużnik jest zobowiązany do zapłaty tej kwoty wierzycielowi. Spółka wskazuje, iż działania takie są często spotykaną formą finansowania. Jak wynika z załączonej opinii klasyfikacyjnej wydanej przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, wykonywane przez wierzyciela wekslowego usługi polegające na obciążaniu wystawcy weksla (zabezpieczającego zapłatę przez wystawcę należności z tytułu zakupu towarów handlowych) opłatami dyskontowymi uiszczonymi przez wierzyciela na rzecz podmiotu trzeciego, należą do grupowania PKWiU 65.22.10 "Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym" i to zarówno zgodnie z zasadami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), jak i zgodnie z zasadami wprowadzonymi rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06.04.2004r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00