Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.07.2004, sygn. US-PP/443/15/04, Urząd Skarbowy w Sanoku, sygn. US-PP/443/15/04

Jak należy opodatkować opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, którzy posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do garażu? Jak w takim przypadku wyliczyć podatek VAT?

Pytanie podatnika

Spółdzielnia Mieszkaniowa "A." w S. zwróciła się z zapytaniem o zakresie stosowania przepisów podatkowych w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług po zmianach od 1.05. 2004 r. Przedstawiając stan faktyczny spółdzielnia podała, iż pobiera opłaty czynszowe rozbite na poszczególne składniki, tj.: podatek od nieruchomości, wieczyste użytkowanie gruntów, podatek gruntowy, obsługa techniczno-księgowa, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. zwolnione są od podatku od towarów i usług. Spółdzielnia zwraca się z zapytaniem, jak należy opodatkować opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, którzy posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do garażu i jak w takim przypadku wyliczyć podatek VAT. W dniu 9.06.2004 r. spółdzielnia wyjaśniła, iż wnosi o wyjaśnienie, co należy przyjąć za podstawę opodatkowania przy wyliczeniu podatku VAT od opłat wnoszonych przez członków spółdzielni, którzy posiadają własnościowe prawo do garażu. Członkowie spółdzielni posiadający garaże w aneksach czynszowych oprócz opłat za lokal mieszkalny wnoszą opłaty za użytkowane garaże. Zdaniem spółdzielni nie można wszystkich składników opłaty za garaże traktować jako jedną opłatę eksploatacyjnę i naliczać od nich podatku VAT, jedynie od opłaty za obsługę techniczno-księgową. Natomiast spółdzielnia nie powinna naliczać podatku od podatku od nieruchomości, wieczystego użytkowania i podatku gruntowego, gdyż nie powinno się stosować podwójnego opodatkowania i pobierać podatku od podatków. Część członków spółdzielni posiada drugą piwnicę, za którą wnoszą skromne opłaty, zdaniem spółdzielni nie powinno się od tych opłat stosować opodatkowania podatkiem VAT, ponieważ piwnice są ściśle związane z lokalem mieszkalnym i stanowią powierzchnie pomocnicze dla celów mieszkalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00