Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2004, sygn. PD-II/423/101/04, Małopolski Urząd Skarbowy, sygn. PD-II/423/101/04

Czy Spółka przyjęła właściwą metodologię kalkulacji ceny i czy wybrana metoda kalkulacji ceny nie naraża jej na ryzyko szacowania przychodu przez kontrolę podatkową?

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:

Zapytanie dotyczy wyboru właściwej metody kalkulacji cen w sytuacji gdy ta sama zagraniczna osoba prawna posiada równocześnie udziały pośrednio w kapitale wnioskodawcy i kapitale podmiotu zagranicznego będącego nabywcą. Ustalone lub narzucone warunki transakcji różnią się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty. W rezultacie wnioskodawca nie wykazuje dochodu lub wykazuje niższy dochód od tego jakiego należałoby oczekiwać gdyby wymienione powiązania kapitałowe nie istniały. Podatnik prosi o potwierdzenie czy w opisanym stanie faktycznym nie naraża się na ewentualny zarzut ze strony kontroli podatkowej co do sposobu ustalania cen transferowych.

W przypadku istnienia powiązań kapitałowych pomiędzy kontrahentami należy ustalić czy podmioty te działające w różnych jurysdykcjach podatkowych, wykorzystują możliwość przesuwania dochodów i kosztów z jednego kraju do drugiego w celu redukowania ogólnych obciążeń fiskalnych. Celem zastosowania ceny rynkowej do transakcji kontrolowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi jest przywrócenie ciężaru podatkowego każdemu podmiotowi zgodnie z jurysdykcją, w jakiej się on znajduje oraz podzielenie dochodu do opodatkowania pomiędzy poszczególne administracje podatkowe w taki sposób, jakby stronami transakcji były niezależne podmioty. Zastosowanie zasady ceny rynkowej przy określaniu cen transferowych sprowadza się do porównania warunków transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi z warunkami transakcji pomiędzy podmiotami niezależnymi zawartymi w porównywalnych okolicznościach, gdy członkowie grupy są traktowani jako działające odrębnie jednostki, a nie jako nierozdzielne części firmy. Efektem porównania transakcji kontrolowanej z identycznymi lub podobnymi transakcjami niekontrolowanymi jest cena zgodna z ceną rynkową i tą cenę przyjmuje się jako właściwą dla transakcji pomiędzy powiązanymi podmiotami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00