Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 15 marca 2016 r., sygn. II PK 24/15

Pozostawienie w jednej spółce (podlegającej likwidacji), wchodzącej w skład grupy spółek, jedynie działaczy związkowych, a przeniesienie pozostałych pracowników do innych spółek, może - w przypadku rozwiązania z działaczem związkowym umowy o pracę - uzasadniać konkluzję o naruszeniu art. 231 § 1 k.p. i art. 411 § 1 k.p. w związku art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)

SSN Beata Gudowska

SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa B. G. przeciwko:

1. B. Sp. z o.o. w likwidacji w B.,

2. C. Sp. z o.o. w B. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 marca 2016 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 7 sierpnia 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

B. G. wytoczyła powództwo przeciwko: B. Spółce z o.o. w likwidacji (dalej jako: "pozwana 1") i C. Spółce z o.o. (dalej jako: "pozwana 2") o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. W pozwie wskazała, że Spółka P. S.A., będąca właścicielem pozwanych spółek, przeniosła ze spółki pozwnej 1 do innych spółek wszystkich pracowników, z wyjątkiem tych, którzy podlegali ochronie związkowej, a następnie rozpoczęła likwidację pozwanego 1, aby pozbyć się działaczy związkowych, co narusza przepisy o ochronie tych działaczy.

Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 26 marca 2014 r. oddalalił powództwo.

Sąd ten ustalił między innymi, że powódka została zatrudniona przez stronę pozwaną 1 na podstawie umowy o pracę z dnia 15 listopada 2004 r. zawartej na czas nieokreślony, na stanowisku "specjalisty ds. [...] - DZZM", w pełnym wymiarze czasu pracy. W dniu 11 maja 2010 r. B. G. została wybrana na stanowisko przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Inżynierów i Techników przy R. S.A. na okres kadencji do dnia 30 maja 2015 r. Na podstawie uchwały zarządu związku zawodowego została objęta ochroną, określoną w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., o czym został zawiadomiony pracodawca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00