Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 2 marca 2011 r., sygn. II PK 213/10

1. Przesłanką wygaśnięcia umowy o pracę na podstawie art. 66 § 1 k.p. jest upływ trzech miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tym czasowego aresztowania, a nie trzymiesięczny okres tymczasowego aresztowania.

2. Trzymiesięczny okres nieobecności pracownika w pracy - stanowiący przesłankę wygaśnięcia umowy o pracę na podstawie art. 66 § 1 k.p. - oblicza się według przepisów prawa materialnego, w tym przypadku z zastosowaniem przepisów Kodeksu cywilnego o sposobie obliczania terminów (w tym art. 112 k.c.).

3. Prowadzenie przeciwko byłemu urzędnikowi sądowemu postępowania karnego o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego uzasadnia ocenę, że jego przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe (art. 45 § 2 k.p. w związku z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury, Dz.U. Nr 162, poz. 1125 ze zm.).

 

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Sędziowie SN: Małgorzata Gersdorf, Józef Iwulski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 marca 2011 r. sprawy z powództwa Elżbiety I. przeciwko Sądowi Rejonowemu w J. o przywrócenie do pracy, na skutek skarg kasacyjnych powódki i strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z dnia 29 kwietnia 2010 r. [...]

1.o d d a l i ł obydwie skargi kasacyjne,

2. zniósł wzajemnie między stronami koszty postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim - Sąd Pracy wyrokiem z dnia 16 listopada 2009 r. [...] przywrócił powódkę Elżbietę I. do pracy w pozwanym Sądzie Rejonowym w J. na poprzednich warunkach.

Powódka domagała się przywrócenia jej do pracy na stanowisku kierownika sekretariatu w Sądzie Rejonowym w J. Podniosła, że jej stosunek pracy nie wygasł na podstawie art. 66 § 1 k.p., ponieważ trzymiesięczny okres tymczasowego aresztowania upływał 12 lipca 2009 r, podczas gdy z aresztu została zwolniona 11 lipca 2009 r. Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa twierdząc, że prawidłowo zastosowała art. 66 § 1 k.p., ponieważ stosunek pracy powódki wygasł z mocy prawa w wyniku nieprzerwanej nieobecności w pracy trwającej trzy miesiące w związku z zastosowaniem wobec niej tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w J. od 1 lutego 1990 r, ostatnio na stanowisku kierownika sekretariatu. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w J. z 14 kwietnia 2009 r. zastosowano wobec niej tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy - od 12 kwietnia 2009 r. do 11 lipca 2009 r. Została zwolniona z aresztu 11 lipca 2009 r. Powódka została tymczasowo aresztowana w związku z podejrzeniem popełnienia czynu z art. 148 § 1 k.k. Pismem z 15 lipca 2009 r. Prezes Sądu Rejonowego w J. zawiadomił powódkę, że z mocy art. 66 § 1 k.p. jej stosunek pracy wygasł z dniem 12 lipca 2009 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00