Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 marca 1999 r. sygn. I PKN 607/98

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony niezgodne z przepisami o wypowiadaniu tych umów nie stwarza po stronie pracownika roszczenia o uznanie tego wypowiedzenia za nieuzasadnione ani o przywrócenie do pracy (art. 50 § 3 KP).

Przewodniczący: SSN Roman Kuczyński

Sędziowie SN: Walerian Sanetra, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 4 marca 1999 r. sprawy z powództwa Eugeniusza C. przeciwko Zakładom Mięsnym S.A. w K. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 13 marca 1998 r. [...]

1. oddalił kasację,

2. zasądził o powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kole wyrokiem z dnia 13 listopada 1997 r. oddalił powództwo Eugeniusza C. przeciwko Zakładom Mięsnym S.A. w K. o przywrócenie do pracy. Ustalił, że w dniu 16 grudnia 1996 r. strony zawarły na piśmie umowę o pracę na czas określony od 16 grudnia 1996 r. do 30 czerwca 1997 r., w której zastrzegły prawo jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W umowie tej zostało podane stanowisko powoda (dyrektor do spraw handlu i marketingu) oraz podstawowe obowiązki (między innymi planowanie i prognozowanie sprzedaży wyrobów, sprzedaż i dystrybucja krajowa mięsa oraz przetworów mięsnych, kontrola jakości, organizacja transportu). Prezes zarządu strony pozwanej przyrzekł powodowi zawarcie dalszej umowy oraz obiecywał przyznanie korzystniejszego wynagrodzenia. W dniu 2 lipca 1997 r. powód został poproszony do gabinetu prezesa w celu podpisania dalszej umowy. Tutaj podpisał wcześniej przygotowany tekst nie czytając go. Dopiero po wyjściu z gabinetu prezesa zaznajomił się z jego treścią i zorientował, że umowa o pracę została zawarta na 3 lata (od 1 lipca 1997 r. do 30 czerwca 2000 r.) z możliwością jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem i za mniej korzystnym wynagrodzeniem. W dniu 30 października 1997 r. prezes zarządu strony pozwanej, w obecności członka zarządu Henryka D., odczytał powodowi pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. Z jego treści wynikało, że przyczyną decyzji strony pozwanej była negatywna ocena jego pracy zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00