Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2023 r., sygn. I FSK 506/20

Jeżeli spółka zarejestrowana za granicą, prowadzi działalność handlową na terenie innego państwa, ale nie posiada tam infrastruktury ani pracowników, lecz tylko korzysta z usług logistycznych, to nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w drugim kraju. W konsekwencji, usługi takie jak księgowość, doradztwo podatkowe czy prawne, nabywane przez taką spółkę nie będą opodatkowane w kraju, w którym prowadzona jest jedynie działalność handlowa, lecz w kraju siedziby spółki.

Teza od Redakcji

Sentencja 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia NSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia WSA (del.) Elżbieta Olechniewicz, , po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 listopada 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 737/19 w sprawie ze skargi A. w Luksemburgu na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 

1) oddala skargę kasacyjną, 

2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz A. w Luksemburgu kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 20 listopada 2019 r., sygn. akt I SA/Gl 737/19, uchylił zaskarżoną przez A. w Luksemburgu (dalej: "skarżąca" lub "spółka") interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 kwietnia 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł organ podatkowy. Wyrok zaskarżył w całości, zarzucając naruszenie:

1. przepisów postępowania w sposób mający istotny wpływ na wynika sprawy, tj. art. 146 § 1 w zw. art. 141 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") i art. 14c § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm., dalej: "Ordynacja podatkowa") - przez niezasadne uchylenie zaskarżonej interpretacji, z uwagi na nieuwzględnienie przez organ wszystkich istotnych okoliczności wskazanych przez stronę w opisie stanu faktycznego, nie wskazując przy tym, które z istotnych okoliczności zdaniem Sądu zostały pominięte przez organ przy wydawaniu interpretacji, podczas gdy wydana interpretacja indywidualna zawiera wszystkie niezbędne elementy, o których mowa w art. 14 c, w tym w szczególności kompleksowo odnosi się do zawartego stanowiska w kontekście całego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji stanu faktycznego, wyraża jednoznaczny pogląd prawny organu w opisanej sprawie, uzasadnienie jest spójne, precyzyjne, wyczerpujące, wskazuje prawidłowe stanowisko wraz z jego uzasadnieniem prawnym i tym samym nie zaistniał powód do uchylenia interpretacji z wyżej wskazanych przyczyn,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00