Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2022 r., sygn. II FSK 2622/19

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Sylwester Golec (spr.), po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 lipca 2019 r. sygn. akt I SA/Kr 577/19 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 marca 2019 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.655.2018.2.AM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz C. sp. z o.o. z siedzibą w O. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 10 lipca 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 577/19, uwzględnił skargę C. Sp. z o.o. z siedzibą

w O. (dalej: wnioskodawca lub skarżącą społka) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 marca 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Sąd pierwszej instancji wskazał w uzasadnieniu wyroku, że spór jaki zaistniał w sprawie pomiędzy skarżąca spółką i organem interpretacyjnym dotyczy sposobu obliczania kwoty kosztów, które podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 u.p.d.o.p. Zdaniem sądu przy obliczeniu tej kwoty w zakresie kosztów usług nabywanych od podmiotów powiązanych pod kątem art.15e) ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm., zwanej dalej: u.p.d.o.p.) należy ustalić, które koszty zostały zawarte w katalogu wskazanym w ust. 1 tego przepisu, a tym samym podlegają limitowaniu. Z kosztów podlegających limitowaniu trzeba na podstawie art. 7 ust. 3 u.p.d.o.p. wyłączyć te koszty, które przypisane są do przychodów ze źródła, z którego dochód jest zwolniony z opodatkowania. W rozpoznanej sprawie będą to m.in. koszty związane z dochodami zwolnionymi z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. Z kolei do pozostałych kosztów (tj. dotyczących przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu) znajdzie zastosowanie przewidziany w art. 15e ust. 12 u.p.d.o.p. pułap 3.000.000 zł. Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko wnioskodawcy, że kwoty kosztów nabytych usług - w zakresie, w jakim są powiązane z dochodem zwolnionym z opodatkowania - nie powinny być w ogóle ujmowane w kalkulacji kosztów limitowanych. Kalkulując, jaka cześć kosztów przekracza pułap 3.000.000 zł, a następnie, jaka cześć nadwyżki przekracza wskaźnik 5% podatkowej EBIDTA należy pominąć koszty, które na mocy art. 15e ust. 4 w zw. z art. 7 ust. 4 u.p.d.o.p. są wyłączone spod art. 15e) u.p.d.o.p., jako koszty związane z dochodem zwolnionym. Uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji dostępne jest w internetowej bazie CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00