Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 maja 2021 r., sygn. I FSK 943/18

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia WSA Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 1423/17 w sprawie ze skargi G. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. nr 0115-KDIT1-1.4012.338.2017.1.MM w przedmiocie podatku od towarów i usług. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz G. S.A. z siedzibą w W. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 20 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 1423/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę G. S.A. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "organ") z 1 sierpnia 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji wskazał, że zarzuty skargi koncentrowały się na kwestionowaniu dokonanej przez organ wykładni przepisów art. 90 ust. 1, 2 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U z 2016 r., poz. 710, ze zm.), dalej "ustawa o VAT", w kontekście odpowiedzi na pytanie, czy udzielanie przez Spółkę pożyczek oraz poręczeń na rzecz spółek powiązanych ma charakter pomocniczy względem podstawowego przedmiotu działalności gospodarczej Spółki, tj. czy są to transakcje pomocnicze w rozumieniu art. 90 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT. W tym zakresie, po uprzednim dokonaniu analizy przedstawionych przez Skarżącą okoliczności faktycznych z uwzględnieniem kryteriów wypracowanych w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej "TSUE") oraz krajowych sądów administracyjnych, Sąd stwierdził, że okoliczności te, w szczególności wartość, ilość, częstotliwość transakcji i stopień zaangażowania aktywów podatnika na tle całokształtu jego działalności, nie pozwalają na uznanie, że udzielanie przez Skarżącą pożyczek i poręczeń na rzecz spółek powiązanych wpisuje się w jej podstawową działalność gospodarczą (przetwórstwo rybne i sprzedaż wyprodukowanych wyrobów). W ocenie Sądu świadczenie przez Skarżącą tych usług ma charakter incydentalny oraz nie stanowi bezpośredniego, stałego i koniecznego rozszerzenia (uzupełnienia) głównej działalności Spółki. W konsekwencji za zasadne uznano zarzuty niewłaściwej wykładni i nieprawidłowego zastosowania art. 90 ust. 1, 2, 3 i 6 pkt 2 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00