Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2020 r., sygn. I FSK 681/18

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 816/17 w sprawie ze skargi J. O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji.

1.1. Wyrokiem z 7 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 816/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi J. O. (dalej skarżący), uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 maja 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

2.1. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynikało, że w 1936 r. dziadek skarżącego zakupił gospodarstwo rolne o powierzchni 3 ha położone w miejscowości Z. G. Następnymi właścicielami nieruchomości zostali rodzice skarżącego, którzy w latach 90 darowali skarżącemu i jego bratu po ok. 1/3 nieruchomości dla każdego. Na swojej części rodzice skarżącego wybudowali dom, w którym aktualnie mieszkają.

Skarżący - jak wynikało z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w 2014 r. podarował matce 4/10 udziału w działce, którą otrzymał o rodziców. Następnie zniesiono współwłasność działki nr [...] położonej w miejscowości Z. G., wydzielając 9 działek w tym jedną komunikacyjną. Powstały następujące działki: [...].

2.2. Działki o nr: [...] są własnością skarżącego, natomiast działka [...] jest we współwłasności w udziałach: skarżący [...] i jego matka [...]. Wszystkie działki są niezabudowane, a w rejestrze gruntów oznaczone są jako działki rolne R oraz leśne Ls. Żadna z działek po podziale nie została uzbrojona w media.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00